W Czwórce polała się krew…

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:16
Oczywiście tylko na niby. Wszystko za sprawą nowego cyklu "Bezpieczna szkoła", w którym opowiemy wam, jak zachować się w przypadku zagrożenia życia bądź zdrowia. W poniedziałkowym "W cztery oczy" opatrywaliśmy rany.
Audio

– Zranienia dzielimy na dwa typy – tłumaczy Piotr Skóra, koordynator krajowy Polskiego Czerwonego Krzyża. – W pierwszym przypadku mamy do czynienia z uszkodzeniem skóry, ale nie dochodzi do krwotoku, czyli znacznego wypływu krwi. A w drugim przypadku – jest krwotok.

Jak zachować się, jeśli będziemy musieli udzielać pomocy komuś zranionemu? Po pierwsze - nie panikować. – Rzeczą, o której powinna także pamiętać osoba udzielająca pierwszej pomocy, jest zadbanie o własne bezpieczeństwo – tłumaczy Skóra. – Potem dopiero przystepujemy do działania i ratujemy pozostałych.

Kolejnymi punktami, o których należy pamiętać, jest założenie jednorazowych rękawiczek oraz nawiązanie kontaktu z poszkodowanym. – Po prostu przedstawić się, zaproponować pomoc, zapytać, co się stało – mówi Skóra.

Opatrywanie ran najlepiej zacząć od przemywania chłodną bieżącą wodą. Co potem? Dowiedz się wszystkiego, słuchając nagrania z audycji "W cztery oczy", bądź oglądając wideo ze studia Czwórki.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka POLSKA zdrowie
Czytaj także

Czym jest prawdziwy doping?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 16:00
Odpowiedzi na to pytanie szukamy w audycji "Na cztery ręce". Pretekstem do rozmowy jest oczywiście sprawa Lance'a Armstronga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijany, niepijany - sprawdź czy nie potrzebuje pomocy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:18
- Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej i USA dowiodły, że nieudzielenie pierwszej pomocy kończy się śmiercią poszkodowanego zdecydowanie częściej niż w skutek prostych czynności, które podejmuje osoba bez ukończonego kursu - mówił w Jedynce Grzegorz Kaczmarski, ratownik medyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje wyrażaj słowem, nie czynem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:57
Problem przemocy w szkole jest tak stary jak stara jest szkoła, z tą różnicą, że ciągle zmieniają się jej uwarunkowania i formy. Nie ma jednej metody, która zwalczy agresję wśród uczniów. Nie ma także sposobu, który całkowicie by ją wykluczył.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kozioł ofiarny" z klasy przeniósł się do internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:33
Nadużywanie internetu najczęściej związane jest z problemami takimi jak depresja, albo stany lekowe. I choć w Polsce statystyki odpowiadają średniej europejskiej, coraz więcej młodych ludzi nie wyobraża sobie życia bez sieci.
rozwiń zwiń