Co było pierwsze: korek czy szampan?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 11:45
Szampana najlepiej wypić od razu, wtedy mamy gwarancję, że bąbelki nie uciekną. Ale jeśli chcemy dłużej przechować cenny trunek może przydać nam się łyżeczka lub korek.
Audio

- Pierwsza informacja o używaniu korków pochodzi z XVI wieku. Bardzo długo istniał problem, jak korkować butelki - mówi Piotr Zarzecki z Muzeum Techniki.  - Oczywiście zatykano butelki szmatami albo używano korków z wapienia - jednak te się nie sprawdzały - dodaje.

Gdy pojawił się, znany wszystkim korek, szybko podbił całą Europę, spowodował też wynalezienie szampana. - Francuski zakonnik o nazwisku Dom Perignon odkrył, iż jeśli niektóre gatunki winogron szczelnie zakorkujemy w butelce, to w okresie fermentacji powstają bąbelki - opowiada Zarzecki.

Dziś wielu z nas sięgnie po butelkę szampana albo chociaż wina musującego. Jak przedłużyć żywot bąbelków w otwartej butelce w Czwórce radzi Michał Stępień, sommelier. -Ważne by dobrze zaopiekować się szampanem. Przede wszystkim chodzi o to by ponownie zakorkować butelkę. Możemy do tego użyć oryginalnego korka (w najgorszym razie) lub korka uniwersalnego lub specjalnej pompki - radzi. Sławna już łyżeczka, wetknięta w szyjkę butelki szampana raczej nie da rady powstrzymać uciekających bąbelków.

Więcej o korkach, szampanach i bąbelkach dowiesz się słuchając załączonego cyklu "Spytaj redaktora" w audycji "W cztery oczy".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Europa
Czytaj także

Ekoreklamówki wcale nie są eko

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 12:34
Często idąc do supermarketu zapominamy o zabraniu ze sobą torby tekstylnej lub reklamówki, którą kupiliśmy na poprzednich zakupach. Stojąc przy kasie, patrząc na bezmiar zakupów prosimy kasierkę o nową "eko" torbę, a ona wcale nie jest taka "eko"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superinteligentna papuga wytwarza własne narzędzia?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 14:06
Kakadu białookie to papugi, które na co dzień wyglądają całkiem zwyczajnie. Jedna z nich o imieniu Figaro, z okolic Wiednia wykazała ponadprzeciętne zdolności. Figaro bowiem sam wykonuje narzędzia, które pomagają mu w zdobywaniu pokarmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oszołomiony zając nie myśli racjonalnie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 13:19
Jesienią i zimą zmrok zapada wcześnie. Światła naszych samochodów są lepiej widoczne dla zwierząt, niestety czasami kończy się to tragicznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok przestępny... bo 4 minuty robią wielką różnicę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 13:00
Rok 2012 jest przestępny. To oznacza, że mieliśmy szansę przeżyć w nim o jeden dzień dłużej. Skąd bierze się ten jeden dodatkowy dzień? I dlaczego doliczany jest co cztery lata?
rozwiń zwiń