Najważniejszy wynalazek Michaiła Kałasznikowa

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 16:00
W grudniu 2013 roku zmarł człowiek, który pod koniec pierwszej połowy XX stulecia zapoczątkował nową erę w historii broni automatycznej - Michaił Kałasznikow. O tej niezwykłej postaci porozmawiamy w piątkowe popołudnie w Czwórce.
Michaił Kałasznikow, konstruktor karabinu automatycznego AK-47, popularnie nazywanego kałasznikowem, ze swoim egzemplarzem o numerze seryjnym 1, podczas uroczystości w muzeum wojska w Moskwie.
Michaił Kałasznikow, konstruktor karabinu automatycznego AK-47, popularnie nazywanego "kałasznikowem", ze swoim egzemplarzem o numerze seryjnym 1, podczas uroczystości w muzeum wojska w Moskwie.Foto: PAP/Sergei Chirikov

Kałasznikow, umieszczany na flagach, w tekstach piosenek, drugoplanowy bohater filmów, uznawany za broń ‘’kultowa’’, choć jego twórca mówił, że wolałby wynaleźć kosiarkę spalinowa.

konstruktor broni strzeleckiej, członek Komitetu Centralnego KPZR, zasiadał także w Radzie Najwyższej ZSRR. Miał tytuł doktora nauk technicznych. W II wojnie światowej brał udział m.in. jako dowódca czołgu.

Tuż po wojnie stworzył swój pierwszy wynalazek, który okazał się potem jego największym sukcesem. Był to Karabin automatyczny AK, czyli "Automat Kałasznikowa". Broń ta, strzelająca nabojami o średnicy 7,62 mm, wprowadzona została do uzbrojenia w 1949 roku i szybko stała się standardowym, indywidualnym wyposażeniem żołnierzy m.in. w Armii Czerwonej i państwach Układu Warszawskiego.

O zawrotnej karierze Kałasznikowa i jego karabinu AK-47 porozmawiamy z Michałem Mackiewiczem z Muzeum Wojaka Polskiego w piątkowej "4 do 4" w cyklu "Ale historia", po godz. 15.00. Na audycję zapraszamy od godz. 13.00 do godz. 16.00.

Zobacz więcej na temat: Czwórka HISTORIA wynalazek
Czytaj także

Dagerotypia - wynalazek, który zmienił widzenie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 06:00
- Pierwsi odbiorcy fotografii z przerażeniem odrzucali dagerotypię jako coś przerażającego w swojej realności i dosłowności. Był to taki typ obrazu, z jakim człowiek do tej pory nie miał do czynienia - mówił historyk fotografii Lech Lechowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od iskierki do żarówek LED, czyli krótka historia światła

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 14:10
Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Staropolska kuchnia: bigos z raków i mięso kapłona

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 16:00
By choć przez chwilę poczuć smak dawnego, nawet średniowiecznego życia, wcale nie jest potrzebny wehikuł czasu. Niektóre potrawy można odtworzyć i przyrządzić nawet we własnej kuchni, trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.
rozwiń zwiń