Nie wiesz, co zrobić z psem w wakacje? Zabierz go ze sobą!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 15:54
Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Zanim wyjedziesz zastanów się, co zrobić ze swoim zwierzakiem. Najgorszym wyjściem jest porzucenie psa bądź przywiązanie go do drzewa w lesie.
Audio
  • Akcja "Rudy na wakacjach": rozmowa z Sandrą Marcinów
  • Dlaczego nie wolno ci porzucić psa? - materiał Błażeja Prośniewskiego

Są różne pomysły na  to, co zrobić ze zwierzęciem, gdy wyjeżdżamy na wakacje: np. zostawienie pupila pod czujnym okiem rodziny albo znajomych, albo opłacenie hotelu dla zwierząt. Można też zwierzaka… porzucić. Na przykład w lesie. To najgorszy i najgłupszy z możliwych pomysłów, niestety są ludzie, którzy wciąż to robią. Ale poza tym, że jest to niehumanitarne – to również niezgodne z prawem. Według przepisów ustawy o ochronie zwierząt, porzucenie uznane jest za przestępstwo i grozi za to kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Jak podkreśla Piotr Jaworski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami , porzucenie jest jedną z najbardziej brutalnych form zachowań człowieka wobec zwierzęcia. Decyzja ta bowiem skazuje zwierzaka na psychiczne i fizyczne wycieńczenie, a często nawet na śmierć. – Poza karą pozbawienia wolności sąd może nałożyć na osobę dopuszczającą się tej formy znęcania się nad zwierzętami karę finansową – tłumaczy Jaworski. – W tej chwili grzywna może wynieść od 500 zł nawet do 100 tys. zł.  

Dlatego  powstał projekt "Rudy na wakacjach" . Chodzi o to, by psa… zabrać ze sobą. Pomysłodawcom akcji się to udało i ich pies jest z nimi dziś w Brnie. – Chcieliśmy jechać na wakacje, a nie ma opcji, by nie brać ze sobą psa, więc albo jedziemy z Rudym, albo w ogóle – opowiada Sandra Marcinów, współtwórczyni projektu . – My jedziemy na rowerach, a pies ma swoją przyczepkę, w której go wieziemy.

/

Idea "Rudego na wakacjach" narodziła się już rok temu. Szczęśliwi posiadacze Rudego zaczęli prowadzić bloga właśnie po to, by akcję nagłośnić i uświadomić społeczeństwo, że można? Można. – Kiedy śpimy w namiocie pies jest naszym obrońcą i czatuje całą noc, a wysypia się jadąc za nami w przyczepie w trakcie dnia – opowiada Sandra Marcinów. - Naszym celem jest Wenecja, będziemy tam za trzy tygodnie, a potem objedziemy całą Europę, bo pies świetnie reaguje na podróże.

Dowiedz się więcej o projekcie i o tym, co jeszcze można zrobić, by oszczędzić psu cierpienia podczas wakacyjnych wojaży, słuchając nagrań audycji "Pod lupą" .

(kd)

Czytaj także

Jak ułożyć sobie życie z psem po przejściach?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 08:00
Adoptując czworonoga ze schroniska często chcielibyśmy od razu przychylić mu nieba. Tymczasem na początku przede wszystkim powinniśmy skupić się na jego wychowywaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plaża tylko dla psów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 08:00
Symbol przekreślonego psa, to oznaczenie, które możemy znaleźć przy wielu zejściach na plażę. By umożliwić czworonogom legalny wypoczynek nad morzem władze w Gdyni wyznaczyły dla nich specjalną strefę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta wegetariańska zabija psy i koty

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 13:20
Wegetarianizm jest coraz bardziej popularny. Oprócz tego, że sami nie jemy mięsa, zdarza się, że w imię tej ideologii odmawiamy go naszym dzieciom. Są i tacy, którzy mięsa poskąpiliby nawet… psu, czy kotu. Niewielu zdaje sobie sprawę, że w ten sposób zabijemy zwierzę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genetyczna receptura psiej aparycji

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 07:00
Na świecie występuje ok. 400 ras psów. Niektóre są "młode", bo mają dopiero kilkaset lat. Genetyka pozwala nam dziś na krzyżowanie właściwie wszystkich ras na Ziemi. Ale taka "zabawa genami" nie do końca jest bezpieczna.
rozwiń zwiń