UE traci bilion euro przez oszustów podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:01
"To niemal tyle samo co wartość PKB w Hiszpanii albo cały siedmioletni budżet Unii. I tysiąc razy więcej niż uzgodniona pomoc finansowa dla Cypru..."
Audio
  • Podatkowe i energetyczne problemy Unii Europejskiej - materiał Kasi Kornet (4 do 4/Czwórka)
Jose Manuel Barroso, ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej
Jose Manuel Barroso, ustępujący przewodniczący Komisji EuropejskiejFoto: (European People's Party/Wikimedia Commons)

Parlament Europejski tym razem przyjrzał się niepłaconym podatkom i duńskim sposobom na oszczędności energetyczne.

Jak się okazuje, w Grecji niepłacenie podatków to sport narodowy. Ewa, Polka mieszkająca w Atenach, przytacza przykład z sąsiedztwa. - Aby nie płacić podatku za posiadanie basenu, wystarczy kupić siatkę maskującą i udawać, że to zbiornik z wodą na wypadek pożaru - opowiada.
Na trwającym w Brukseli szczycie europejskim Parlament Europejski zajął się m.in. tego typu oszustwami podatkowymi i uchylaniem się przed płaceniem podatków. Szef Rady Europejskiej powiedział, że każdego roku UE traci na oszustwach bilion euro - To niemal tyle samo co wartość PKB w Hiszpanii albo cały siedmioletni budżet Unii. I tysiąc razy więcej niż uzgodniona pomoc finansowa dla Cypru. Nie możemy sobie pozwolić na tolerowanie takiej sytuacji - dodał.
Nie bez znaczenia dla rozwoju Unii Europejskiej jest problem wciąż rosnących cen energii. - W 2012 roku ceny gazu płacone przez przemysł były niemal czterokrotnie wyższe w Europie niż w USA - mówi przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - Ceny za energię elektryczną były niemal dwa razy wyższe niż w Stanach.
Unia Europejska wskazuje na konieczność rozwoju rodzimych źródeł energii, a jako wzór pokazuję Danię, z wielką ideą całkowitej redukcji dwutlenku węgla.

Jakie rozwiązania stosują Duńczycy i jakie normy wprowadzają, dowiesz się, słuchając załączonego materiału Kasi Kornet z audycji "4 do 4".

(pj)

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

Zobacz więcej na temat: Czwórka Dania Unia Europejska
Czytaj także

Będzie budżet UE na siedem lat, jak załatamy dziurę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 17:02
Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 prezentuje się obiecująco. Zanim jednak zostanie przyjęty trzeba uporać się z brakiem pieniędzy na rok 2013, a to aż 11 miliardów euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parlament Europejski - miasto w mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 13:28
- Mamy tu trzy banki, pocztę, fryzjera, pralnię i sklep - mówi polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. - Właściwie możemy stąd nie wychodzić nigdy - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elastyczni zarabiają więcej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 13:20
Mieszkańcy Unii Europejskiej uczą się coraz chętniej i coraz dłużej, coraz bardziej też przywiązują wagę do poszerzania swoich kompetencji. Jak na tym tle wypadają Polacy - sprawdziliśmy w "Europejskim Lunchu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wymiana młodzieży otwiera okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 17:30
Grupa, która wykazuje szczególną aktywność w zdobywaniu unijnych dotacji to ludzie młodzi. Oni też wykorzystują przeznaczony na te cele budżet niemalże w 100 procentach.
rozwiń zwiń