- Mexico City, stolicę Meksyku, zamieszkuje około 25 milionów ludzi - opowiada Ela Chrzanowska, reżyserka filmu "Dom Warszawa - Meksyk". - Z lotu ptaka to jest naprawdę gigantyczna przestrzeń. W centrum daje się to odczuć na przykład w godzinach, kiedy ludzie ruszają w miasto na lunch.
Jak przyznaje rozmówczyni Krzyśka Grzybowskiego stolica Meksyku to miejsce, które razi różnorodnością. Przyjeżdżają tu ludzie z całego kraju, przywożą swoje historie, swoje obyczaje i język. W sumie w całym państwie mówi się w kilkudziesięciu dialektach, większość z nich można usłyszeć na ulicach stolicy.
Odwiedź z Czwórką najpiękniejsze miejsca na ziemi > > >
- Meksyk tętni życiem nie tylko dlatego, że ludzie ciągle się tu przemieszczają, ale też dlatego, że na ulicy handlują czym się da - mówi gość "4 do 4". - To jest naprawdę biedny kraj, choć bieda nie jest wszędzie widoczna. Jeśli idziemy turystycznym szlakiem i odwiedzamy miejsca przeznaczone dla przyjezdnych to ubóstwo nie rzuca się aż tak w oczy. Jeśli jednak pojedziemy do dzielnicy, która nie jest zaznaczona w przewodniku, to tam zobaczymy ludzi biednych, ale nie pozbawionych godności.
Meksyk to także miasto kolonialnych pałaców, słynnych na cały świat zabytków, hałaśliwych ulic, spokojnych placów, zielonych parków, wspaniałych nowoczesnych dzielnic, rozległych slumsów, połączenia tradycji z nowoczesnością i wspaniałej pikantnej kuchni: - Guacamole to klasyk kuchni meksykańskiej - wyjaśnia restauratorka Agnieszka Kręglicka. - Sekret tego kremu tkwi w odpowiednim awokado. Owoc musi być dojrzały, czyli kiedy go kupujemy powinien być w dotyku jak miękka gruszka. Sos podaje się do wszystkich dań zawiniętych w tortillę. Pysznie smakuje też z nachosami.
Guacamole - meksykański krem z awokado poleca Agnieszka Kręglicka
3 dojrzałe awokado
1 mała, biała cebula
sok z 1 limonki
pęczek kolendry
papryczki jalapeno w zalewie
sól
Wybierz dojrzałe, miękkie awokado, jeżeli jest twardawe, zawiń je w papier i zostaw w kuchni na kilka dni, aż dojrzeje. Obierz je ze skórki i usuń pestkę. Nać kolendry drobno posiekaj, cebulę pokrój w drobną kostkę. Rozgnieć widelcem awokado, dodaj cebulę, kolendrę, sok z limonki i sól. Dobrze wymieszaj. Do smaku można dodać roztarty ząbek czosnku, lub pokrojonego w kostkę pomidora, bez części nasiennych.
Guacamole - przysmak kuchni meksykańskiej
kul