Agata Chaber i Justyna Dżbik/fot. W.Kusiński
– Homofobia to zestaw uprzedzeń i postaw – tłumaczy Agata Chaber, prezes Kampanii Przeciw Homofobii. Od awersyjnych, czyli odczuwania emocji typu wstręt, obrzydzenie, nienawiść, co objawia się agresją, po nominatywne, znacznie bardziej delikatne. To przejawia się postawą "nic nie mam do gejów, ale niech nie wychodzą na ulicę, tylko robią, to, co robią w swoich mieszkaniach".
Ostatnio głośno było o kontrowersyjnej wypowiedzi aktorki Joanny Szczepkowskiej o "lobby homoseksualnym w polskim teatrze". Zdaniem Haber nie ma czegoś takiego jak "gejowskie lobby". – Jest nurt psychologii społecznej, według którego gej jest współczesnym, nowym Żydem – mówi gość Czwórki. – Tak, jak kiedyś mieliśmy spiskowe teorie, tak teraz niektórzy uważają, że lobby homoseksualne spotyka się w jakimś mistycznym miejscu i decyduje, kto będzie prezydentem
W 2012 roku Kampania Przeciwko Homofobii przeprowadziła badanie na 14 tysiącach Polaków LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders, czyli lesbijki, geje, osoby biseksualne i transgenderyczne) i okazało się, że sytuacja na przestrzeni kolejnych lat wcale nie ulega poprawie. – Szczególnie niepokojące są wyniki dotyczące nastolatków – mówi Chaber. – Okazało się, że młodzież nieheteroseksualna w wieku 15-19 myśli o samobójstwie siedem razy częściej niż młodzież heteroseksualna.
Czytaj także: W Polsce nie ma wolności słowa? "Żyjemy w dyktacie politycznej poprawności"
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii przypada 17 maja. – Tego dnia w 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO podjęła decyzję o skreśleniu homoseksualizmu z listu chorób – opowiada Agata Haber, prezes Kampanii Przeciw Homofobii. – Został on zastąpiony homoseksualizmem egodystonicznym, czyli stanem, w którym dana osoba nie godzi się ze swoją orientacją seksualną i starając się ją ukryć, odnosi się do środowisk LGBT agresywnie. Jeszcze w tym roku światło dzienne ujrzy nowa publikacja, w której słowo „homoseksualizm” zostanie zastąpione określeniem „orientacja seksualna”.
By dowiedzieć się więcej m.in. o tym, kim jest homofob XXI wieku, a także jak Kampania Przeciwko Homofobii Zamierza świętować Dzień Przeciwko Homofobii, posluchaj nagrania całej rozmowy z "Poranka OnLine" .
(kd)