Dziś dyskryminacja dotyka też mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:00
Do grup dyskryminowanych możemy zaliczyć kobiety, osoby niepełnosprawne, mniejszości seksualne, wyznawców niektórych religii. Ostatnio pojawiły się jednak głosy, że dyskryminowani są również mężczyźni.
Audio
  • Czy w dzisiejszych czasach mężczyźni są dyskryminowani (Czwórka/4 do 4)
Dziś dyskryminacja dotyka też mężczyzn
Foto: Glow Images/East News

Gdy w jednym z ostatnich wywiadów Martyna Wojciechowska przyznała, że podczas jej podróży bardziej ciekawią ją kobiety, bo są ładniejsze i bardziej barwne niż mężczyźni, podniosły się głosy oburzenia. Podróżniczka naraziła się na zarzut, że dyskryminuje drugą płeć. Redaktor naczelny pisma "Liberte" Leszek Jażdżewski pyta więc: Co by było, gdyby np. Wojciech Cejrowski napisał, że mężczyźni są lepsi od kobiet? Dlaczego seksizm wymierzony w mężczyzn jest akceptowany?

Czy równouprawnienie w Polsce wymierzone jest tylko w jedną stronę? O to w Czwórce zapytaliśmy psycholożkę i psychoterapeutkę Mariolę Piotrowicz.
- Dziś współdyskryminacja dotyczy obydwu płci - mówi ekspertka. - Przyszedł najwyższy czas, żeby zacząć mówić o dyskryminacji mężczyzn. Kobiety mówiąc o facetach mogą sobie pozwolić na więcej, na użycie słów, których nie użyliby mężczyźni wobec kobiet.

Na przestrzeni ostatnich lat kobiety wywalczyły sobie większa swobodę w wyrażaniu poglądów. Nabyły też wprawy w mówieniu o sobie, tego jednak wciąż nie potrafią mężczyźni. - Bezsprzecznie mówienie, że jakaś płeć jest lepsza od drugiej, jest niepoprawne psychologicznie - ocenia gość Krzysztofa Grzybowskiego. - Niestety mężczyźni uważają prawdę o sobie jako temat tabu. Ciągle są w tej sferze stereotypów. Mężczyzna silny to nie ten proszący o pomoc, silny to nie ten, który może czuć się dyskryminowany.

Czytaj także: Walkę z dyskryminacją należy zacząć od podstaw

Ciekawym jest, że mężczyźni boją sie użyć pewnych słów. Bardzo bronią się przed łatką szowinisty, zwracają uwagę na to co mówią i uważniej dobierają słowa. Czy kobiety w swoich sądach posuwają się za daleko, z czego wynika taka sytuacja - posłuchaj załączonej rozmowy z "4 do 4".
(pj, ac)

Czytaj także

Walkę z dyskryminacją należy zacząć od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 17:00
Manifa 2014 przejdzie 9 marca przez ulice Warszawy pod hasłem "Równość w szkole, w pracy, w domu". Organizatorki marszu chcą zwrócić uwagę, że edukację w temacie równości płci należy zacząć od najmłodszych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parada Równości 2014. Temat homofobii wciąż dzieli Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 10:20
Tegoroczna Parada Równości, która odbyła się w sobotę 14 czerwca, nie została zakłócona spektakularnymi protestami ani atakami przemocy ze strony antagonistów ludzi nie akceptujących LGBT. Z drugiej strony nie brakuje licznych głosów, że Polacy jako naród są homofobami. Odpowiedzi na to, jak to rzeczywiście z nami jest, szukaliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Europarlamencie przybyło kobiet

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:00
W krajach Unii Europejskiej kobiety stanowią 51 procent ogólnej populacji. Do takiego wyniku daleko jeszcze podziałowi miejsc w Parlamencie Europejskim.
rozwiń zwiń