Parada Równości 2014. Temat homofobii wciąż dzieli Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 10:20
Tegoroczna Parada Równości, która odbyła się w sobotę 14 czerwca, nie została zakłócona spektakularnymi protestami ani atakami przemocy ze strony antagonistów ludzi nie akceptujących LGBT. Z drugiej strony nie brakuje licznych głosów, że Polacy jako naród są homofobami. Odpowiedzi na to, jak to rzeczywiście z nami jest, szukaliśmy w Czwórce.
Audio
  • Czego oczekują uczestnicy Parady Równości? Sonda Czwórki (Czwórka/4 do 4)
  • Rafał Jaros, Mateusz Matyszkowicz i Tomasz Stawiszyński rozmawiają na temat homofobii w polskim społeczeństwie (Czwórka/4 do 4)
Rafał Jaros, Mateusz Matyszkowicz, Tomasz Stawiszyński
Rafał Jaros, Mateusz Matyszkowicz, Tomasz StawiszyńskiFoto: Wojciech Kusiński / PR

Rafał Jaros, socjolog reprezentujący Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych, uważa, że nie możemy jednoznacznie mówić, że Polacy są homofobami. - Jest pewna grupa, która przejawia postawy homofobiczne wobec całego środowiska osób LGBT, ale nie daje nam to podstaw, aby odnosić to do całego społeczeństwa - tłumaczy ekspert.

Mateusz Matyszkowicz z "Frondy" patrzy na sprawę inaczej. - Nie nadużywałbym słowa homofobia, bo ono zawiera wyrażenie fobia, czyli strach. Nie o to tutaj chodzi. Jest na pewno duża grupa osób, która jest przeciwko homoseksualizmowi, jako życiowej postawie. Należy więc rozróżnić kwestię innego postrzegania kwestii moralności, zanim będziemy operować tym nośnym i głośnym hasłem homofobii - powiedział podczas dyskusji w "4 do 4". Dodał, że w Polsce duży istnieje problem z kulturą osobistą, co uderza też w osoby homoseksualne. - Możemy mieć różne poglądy na życie i jego modelu, ale nie powinniśmy się obrażać i przekraczać pewnej granicy, którą jest intymność.

Rafał
Rafał Jaros, Mateusz Matyszkowicz, Tomasz Stawiszyński, Krzysztof Grzybowski; foto: Wojciech Kusiński/PR

W przytoczonych przez prowadzącego audycję Krzysztofa Grzybowskiego badaniach społecznych możemy znaleźć informację, że 30 procent Polaków uważa, iż homoseksualiści zagrażają rodzinie i tradycyjnym wartościom, a jednym ze znaczników bycia Polakiem jest heteroseksualność. Do tych wyników odniósł się Tomasz Stawiszyński z "Krytyki Politycznej". - Ja bym to klasyfikował jako postawy homofobiczne i wyraz pewnego lęku, a nie te nie do końca zdefiniowane pojęcie niezgody na pewne postawy moralne, o których mówił poprzedni z rozmówców - mówił ekspert.

W parze z tymi wynikami idzie jednak fakt, że tegoroczna Parada Równości przebiegła bez żadnych ekscesów, ataków z zewnątrz. Czy to znaczy, że dotąd sceptyczna i chętna do konfrontacji z przedstawicielami odmiennych orientacji grupa Polaków łatwiej godzi się na zmiany społeczne?

Zdania naszych gości są podzielone, a wysłuchać ich można w zapisie audycji "4 do 4".

ac/kd

Czytaj także

"Pokolenie geja to ludzie z marzeniami"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 10:55
Mikołaj Milcke napisał książkę "Gej w wielkim mieście" o homoseksualistach, przyjaźni, życiu 20- i 30- latków dziś, w wielkim mieście. Ta książka nie przeszła niezauważona, teraz czas na jej kontynuację "Chyba strzelę focha!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walkę z dyskryminacją należy zacząć od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 17:00
Manifa 2014 przejdzie 9 marca przez ulice Warszawy pod hasłem "Równość w szkole, w pracy, w domu". Organizatorki marszu chcą zwrócić uwagę, że edukację w temacie równości płci należy zacząć od najmłodszych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co ma wspólnego gender z odśnieżaniem ulic?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 14:40
W krajach europejskich funkcjonuje wiele rozwiązań, które sprzyjają kobietom. Spora część z nich dotyczy organizacji pracy. Prześledziliśmy dla Was te najciekawsze i najbardziej innowacyjne.
rozwiń zwiń