Młody Polak marzy o małżeństwie i o jednej miłości na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:00
Nie na imprezach, nie przez znajomych, nie za pomocą swatki - z najnowszych badań wynika, że ponad połowa z nas miłości szuka w sieci i chce z drugą połową spędzić całe życie.
Audio
  • Jak kochają młodzi Polacy? Najchętniej na całe życie (4 do 4/Czwórka)
Dla młodych Polaków rodzina i małżeństwo nadal są cenionymi wartościami
Dla młodych Polaków rodzina i małżeństwo nadal są cenionymi wartościami Foto: Glow Images/East News

- Czasy, w których żyjemy, zmodyfikowały model naszego funkcjonowania - uważa psycholog Radosław Jerzy Utnik. - Jesteśmy mobilni, przeprowadzamy się z miasta do miasta, zmieniamy pracę - to wszystko sprawia, że częściej znajdujemy się w sytuacji, w której jesteśmy zdani sami na siebie. Także w poszukiwaniu miłości.

Nic więc dziwnego, że sieć staje się jedną z najwygodniejszych i najskuteczniejszych form poszukiwania partnera. Z badania przeprowadzonego przez jeden z portali randkowych wynika, że korzysta z tego 68 procent ankietowanych. Najchętniej robią to mieszkańcy województw: łódzkiego, śląskiego i pomorskiego.

- W sumie przepytaliśmy ponad 30 tysięcy młodych internautów - mówi Ewa Sapieja z portalu sympatia.pl. - Zdecydowana większość z nich marzy o zawarciu małżeństwa, a niewiele ponad połowa, deklaruje, że tylko taki związek ich interesuje i że wierzą w to, że tylko taka forma relacji gwarantuje stałość uczuć.

Takie wyniki pozwalają zatem przypuszczać, że definicja słowa "miłość", przynajmniej w Polsce, nie uległa większym zmianom. Zgadza się z tym Aleksander Zioło z Warsztatów Analiz Socjologicznych: - Polacy od pokoleń utożsamiali miłość z długotrwałym związkiem, a w tle zawsze pojawiała się instytucja małżeństwa. Dla większości z nas tak właśnie wygląda szczęście, które nierozerwalnie związane jest z udanym życiem rodzinnym.

Niestety, brak finansowej stabilizacji, problemy ze znalezieniem pracy i brak własnego mieszkania spowodowały, że coraz bardziej przesuwa się granica wieku, w którym zawierane są małżeństwa w Polsce. Kiedyś największą grupę stanowili studenci. Dziś są to 30-latkowie po przejściach: - Statystyki pokazują, że pary, które poznały się na studiach przechodzą test swojego związku mniej więcej dwa lata po ukończeniu edukacji - twierdzi rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - Niestety z moich obserwacji wynika, że większość relacji rozpada się.

Zaproszeni do studia goście podkreślają jednak, że odwlekanie decyzji o małżeństwie nie zawsze jest oznaką egoizmu tylko dojrzałości: - W naszej kulturze rodzina jest bardzo cenioną wartością i wzorem udanego życia. Także dla młodych ludzi - podsumowuje seksuolog Anna Golan. - Tym bardziej należy docenić fakt, że nie podejmuje się takich decyzji pochopnie. Ale oczywiście są też tacy, którzy rezygnują z tej formy legalizacji związku, bo boją się utraty wolności. I taka decyzję też należy uszanować.

kul

Czytaj także

Psycholog: w obliczu kamery chętnie zrzekamy się intymności

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 07:45
Przestrzeń osobista traktowana jest jako przedłużenie ciała człowieka i zależy od norm obowiązujących w danej kulturze. Czy jesteśmy w stanie bez niej żyć? I dlaczego tak chętnie rezygnujemy ze swojej intymności?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mężczyzna na kozetce" chce być kochany

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
- Kiedy otworzyłam mój gabinet, spodziewałam się, że na terapię będą się zgłaszać głównie kobiety. Okazało się jednak, że zaczęli dzwonić mężczyźni, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że też mają problemy i potrzebują pomocy – mówi Brandy Engler, seksuolożka, autorka książki "Mężczyzna na kozetce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porno sposób na zemstę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 10:00
- Przez trzy lata spotykałam się z facetem. W tym czasie wysyłaliśmy sobie różne, często bardzo intymne zdjęcia. Prowadziliśmy również erotyczne pogaduszki na czacie, bo był to związek na odległość. Po miesiącu od rozstania coś zaczęło się dziać… - wyznaje Holly Jacobs.
rozwiń zwiń