Polska przegrywa w konkurencji z zagranicą

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 16:01
Kraje zachodnie bardziej doceniają trud włożony w wychowanie dzieci, łatwiej jest tam założyć firmę, większe jest też zapotrzebowanie na różnych specjalistów. To tylko niektóre z powodów, dla których decydujemy się na opuszczenie ojczyzny.
Audio
  • Czy mamy do czynienia z drugą fala emigracji? - rozmowa w studiu (Czwórka/4 do 4)
Coraz więcej młodych Polaków emigruje z kraju
Coraz więcej młodych Polaków emigruje z krajuFoto: flickr.com/Klearchos Kapoutsis

W ciągu ostatnich lat znów obserwujemy, jak rośnie liczba Polaków za granicą. W tej chwili, wg badań na koniec 2012 roku, 2 miliony 130 tysięcy Polaków mieszka poza granicami kraju. Krzysztof Grzybowski postanowił zapytać swoich gości czy mamy do czynienia z wielkim exodusem z Polski, drugą falą poakcesyjnej emigracji.
- Ja bym się wystrzegała pojęcia "druga fala emigracji" - mówi Karolina Grot z Instytutu Spraw Publicznych. - Choć mamy do czynienia ze stopniowo wzrastającą liczbą naszych rodaków za granicą.

Marcin Wiatrów z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że o fali emigracji mówiliśmy w latach 2004-2007, lata 2008-2010 to czas kryzysu gospodarczego i zahamowanie emigracji, a w roku 2011 znów został odnotowany lekki wzrost liczby emigrujących.
- Polacy dużo się nauczyli przez ostatnie lata - mówi Karolina Grot. - Szybko dostrzegli szansę, jaką daje swobodny przepływ osób, doszli do wniosku, że emigrując mogą zarobić cztero- albo siedmiokrotnie więcej, a także, że są państwa na zachodzie, gdzie jesteśmy postrzegani jako ci, którzy mają równe szanse w dostępie do wyższych stanowisk - argumentuje.
Specjaliści zaznaczają, że pierwszy okres za granicą bywa trudny. Praca poniżej swoich kwalifikacji dotyczy większości wyjeżdżających. Mimo to że względu na mało nowych miejsc pracy w Polsce, niski przyrost gospodarczy, wielu młodych ludzi pakuje walizki i jedzie szukać szczęścia np. na Wyspach.

Eksperci zauważają zmianę profilu polskiego emigranta. Wyjeżdżający nie mówią jedynie o celach zarobkowych wyjazdu, ale dostrzegają zalety zagranicznego systemu socjalnego czy łatwiejsze rozwiązania biurokratyczne.
Pozostaje pytanie czy Polska ma jak walczyć, by jej obywatele wrócili do kraju. - Warto wkładać wiele wysiłku, aby polska "oferta powrotowa" była coraz bogatsza - mówi Karolina Grot w "4 do 4". - Jednak Polsce trudno jest konkurować z takimi krajami jak Wielka Brytania, Szwecja czy Niemcy, choćby pod względem zaplecza socjalnego. 
- Jeśli mowa o emigracji i powrotach, to można być umiarkowanym, ale jednak, optymistą  - mówi Marcin Wiatrów.  - W fali emigracji poakcesyjnej obserwujemy inne zachowanie Polaków, niż w latach 80. i 90.: nie ma emigracji na stałe i zerwania kontaktów - wyjaśnia. 
(pj)

Czytaj także

Gdyby Wielka Brytania wystąpiła z UE...

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 18:00
W "Śniadaniu Europejskim" zadaliśmy kilka pytań związanych z takim scenariuszem. .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa fala emigracji, czyli dokąd teraz uciekają młodzi Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 11:30
W "Śniadaniu Europejskim" rozmawiamy o tym, dokąd Polacy podróżują "za chlebem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktywny tata, czyli facet poza domem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 19:06
W poniedziałkowy poranek studio Czwórki odwiedzi dyrektor biura Międzynarodowego Ośrodka ds. Migracji i zdradzi wyniki raportu "Dobrobyt migrantów, a rozwój". Po godz. 8.00 dowiemy się czym się zajmuje Klub Aktywnych Tatów.
rozwiń zwiń