Improwizacja w teatrze… od strony praktycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 14:51
- Improwizacja jest zawsze spontaniczna. Nie przygotowuję wcześniej niczego, a próby pisania sobie jakichś scenariuszy się nie sprawdzają, z tego potem na scenie wychodzą same złe rzeczy - mówił aktor improwizacyjny Robert Pieńkowski.
Audio
  • O sztuce improwizacji w teatrze opowiada Robert Pieńkowski (W to mi graj/Czwórka)
  • O pracach Markusa Öhrna i spektaklu "Sonata widm" opowiada Joanna Niemirska (W to mi graj/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Robert Pieńkowski W improwizacji ważne jest bycie "tu i teraz", z ludźmi, którzy przyszli cię obejrzeć. Trzeba słuchać tego, co ludzie mówią i reagować na to. Nie da się tego przygotować, ani powtórzyć

- Improwizacja to superważna rzecz w teatrze, i choć jako samoistna sztuka ma niewiele lat, istniała przecież od zawsze. Ludzie zawsze mieli potrzebę improwizowania, ponieważ improwizacja to samo życie - opowiadał Pieńkowski w Czwórce. Jak podkreślał, bycie dobrym improwizatorem wymaga lat praktyki i ćwiczeń. - Jednak to, co daje improwizacja, gdy już się występuje, jest nieporównywalne z niczym.

Czy improwizacja sprawdza się lepiej w formach komediowych, czy dramatycznych? A jak jest z improwizacją w... musicalach? I po co nam w improwizacji emocje? Jak radzić sobie z uczuciami publiczności i jak poprawnie je odczytywać? O tym także mówił gość Michała Piwowarka.

W programie przenieśliśmy się także do Nowego Teatru w Warszawie, na spektakl "Sonata widm". Zgodnie z tradycjami teatru strindbergowskiego na salę, na to przedstawienie wpuszcza się 161 widzów. Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego o tym wydarzeniu, ale także o fenomenie reżysera Markusa Öhrna, który przygotowała Aleksandra Opala, a także rozmowy z Joanną Niemirską, która grała w "Sonacie widm".

***

Tytuł audycji: "W to mi graj"

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Robert Pieńkowski (aktor improwizacyjny), Joanna Niemirska (aktorka Teatru Nowego)

Data emisji: 7.01.2017

Godzina emisji: 12.17

kd/mz

Czytaj także

Dopalacze w teatrze. W pogoni za szczęściem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 14:40
- Podstawowym i nieuniknionym kosztem pracy nad spektaklem było wejście w temat. Zdaliśmy sobie sprawę ze skali tego problemu i z tego, że są ludzie, którzy w ogóle nie traktują dopalaczy w kategoriach zagrożenia życia - opowiadają aktorzy Paweł Koślik i Mateusz Lisiecki–Waligórski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Krzemień - flażolet ma w swym głosie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 16:08
- Na aktorskim etacie byłabym ograniczona - mówi Edyta Krzemień, aktorka musicalowa. - Mnie zbyt wiele rzeczy interesuje, chcę być w zbyt wielu miejscach na raz, nie chcę z niczego rezygnować - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mike Urbaniak. O teatrze widzianym z okien pociągu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 14:50
- W Polsce jest około tysiąca premier rocznie, dlatego wielbicieli teatru najłatwiej jest spotkać w pociągu. Zwłaszcza, że przybywa nam miejsc, do których po prostu warto jeździć i ludzi, na których warto "chodzić" - mówi Mike Urbaniak, krytyk i recenzent teatralny.
rozwiń zwiń