Malowane, wydrapane i dziergane. Jajka jak dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 15:30
"Pisane" woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem i włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Oto najpiękniejsze okazy z Muzeum Pisanek w Ciechanowcu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Izdebska Karolina

W muzeum mamy gablotę pod nazwą "Dziwne pomysły". Znajdziemy w niej m.in. pisankę z uszami Stanisław Kryński

Muzeum działa od 2004 roku i znajduję się w zabytkowym dworze ziemiańskim z 1858 roku na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. - W naszym muzeum wystawiamy w gablotach zdobione ptasie jajka, a w kolekcji mamy już ponad 2500 eksponatów wykonanych przez kilkudziesięciu twórców - śmieje się kustosz Stanisław Kryński. Zbiór składa się nie tylko z kurzych, kaczych, czy gęsich, ale również z jajek rzadziej lub wcale nie spotykanych w formie pisanki. Są wśród nich jaja pawie, łabędzie, bocianie, a nawet tak egzotyczne , jak jaja strusie, pingwinów, emu oraz mew. Na uwagę zasługują też miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby oraz papugi. 

Posłuchaj
05:21 CZWÓRKA Sobotologia - Muzeum Pisanek 27.03.2021.mp3 Z wizytą w Muzeum Pisanek (Sobotologia/Czwórka)

Zobacz
Antarktyka 1200.jpg
Wielkanoc z pingwinami. Jak świętuje się na Antarktyce?

Wizyta w muzeum jest także okazją, by z bliska przyjrzeć się różnym technikom zdobniczym. - Są pisanki pisane woskiem, czyli techniką batikową, a także drapane, skrobane i robione w technice aplikacyjnej, która polega na oklejaniu wydmuszek, co z kolei daje możliwość puszczenia wodzy fantazji - wyjaśnia rozmówca Ady Janiszewskiej. - W kolekcji mamy też pisanki drewniane oraz wykonane z kamieni półszlachetnychna wzór słynnych jajek Fabergé.

Muzeum Pisanki w Ciechanowcu / Muzeum Rolnictwa

Zobacz
shutterstock dzieci pisanki 1200.jpg
Wielkanoc dookoła stołu. "Jajko musi być koniecznie!"

Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, ale również z innych krajów europejskich, a nawet różnych kontynentów - Australii, Afryki, Azji, czy też Ameryki. - Bogate tradycje pisankowe mają Rosjanie i Ukraińcy, Białorusiny, Czesi i Słowacy - mówi Stanisław Kryńśki. - Proszę sobie wyobrazić, że kiedyś odwiedziła nas Japonka, dowiedziała się o muzeum z internetu i przywiosła nam swoje pisanki z kwiatowymi ornamentami a nawet pagodami - dodaje.  

Posłuchaj także:

Muzeum Pisanki powstało z inicjatywy małżeństwa z Warszawy. Profesor Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego - Irena Stasiewicz-Jasiukowa i wieloletni dyrektor Muzeum Techniki w Warszawie - Jerzy Jasiuk, podarowali w 2004 roku do Muzeum Rolnictwa swoją liczącą wówczas ok. 1500 egzemplarzy kolekcję pisanek. Kolekcja ciągle się rozrasta i daje możliwość porównać i ocenić wzornictwo ludowe z różnych części świata.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 27.03.2021

Godzina emisji: 9.15

kul

Czytaj także

Fach w ręku - kto chce dzisiaj być rzemieślnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 20:15
Rękawicznicy, parasolnicy, szewcy, krawcy - wiele tradycyjnych zakładów rzemieślniczych znika z ulic naszych miast. Powstała jednak lista 34 przedwojennych warszawskich przedsiębiorstw, które wciąż działają. Czy w dobie "slow life", "less waste" i "diy" jest przestrzeń dla rękodzielników?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język polski dla obcokrajowców - komu nauka sprawia najwięcej problemów?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 09:29
W zestawieniach "języków trudnych do nauki" polski zwykle zajmuje wysokie pozycje. - Już samo słowo "polszczyzna" nie jest łatwe dla obcokrajowca - mówił Roman Tarnowski, szef Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń