"Pogłosy Wrocławia". Co w przeszłości słyszały mury miasta?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 15:50
Anna Kasperska stworzyła dźwiękową opowieść o architekturze Wrocławia. - Dźwięk jest dla mnie niesamowitym medium. Uruchamia wyobraźnię. Drapie i drażni tkankę mózgową. Działa też organicznie. Wnika w naszą strukturę - wyjaśnia autorka "Pogłosów Wrocławia".  
Audio
  • Audio-działania w przestrzeni miejskiej. O projektach Anny Kasperskiej (Pasjonauci/Czwórka)
Wrocław
WrocławFoto: MKavalenkau/Shutterstock.com

W moich kompozycjach znajdują się dźwięki dawne oraz te, które pochodzą z Wrocławia XXI wieku Anna Kasperska

W ramach projektu powstały kompozycje dźwiękowe opisujące m.in. Dom Oppenheimów, Hotel Monopol i Dom Panien Trzebnickich. - Ten budynek, nazywany także Domkiem Romańskim, pamięta głównie kobiety, bo przez sześć wieków należał do zakonu cysterek. W XIX wieku została na nim nabudowana kamienica, a po II wojnie światowej znów go odkopano - opowiada gość Czwórki. - Za pomocą dźwięków próbowałam odpowiedzieć, jak czuł się ten dom, kiedy był pod ziemią - wyjaśnia.    


Anna Kasperska Anna Kasperska

Czytaj także
maska stefania jabłońska2 1200.JPG
Stefania Jabłońska: dzięki papierowym maskom odkrywamy siebie

"Pogłosy Wrocławia" są kolejnym audio-działaniem młodej artystki, które ma na celu wydobycie środowiska akustycznego z tkanki miasta i skłonienie odbiorcy do zauważenia audiosfery, jako struktury nie tylko tworzącej obecny krajobraz, ale również struktury podlegającej przemianom, będącej doskonałym narzędziem badawczym oraz narzędziem ekspresji twórczej. Więcej o tej realizacji w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Anna Kasperska (artystka)

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 11.07

kul

Czytaj także

Czy w muzyce można odnaleźć wątki kulinarne?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 13:06
Opera Rara ze Smakiem to cykl wydarzeń organizowanych w ramach krakowskiego festiwalu operowego. Związków między sztukami pięknymi i kulinariami nie brakuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przy wspólnym stole z Mariną Abramović

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 09:45
Wielokrotnie zasiadała do stołu. Czasem wyłącznie po to, by wymienić spojrzenie. W "Sztuce jedzenia" rozmawialiśmy o potrawach w pracach Mariny Abramović.
rozwiń zwiń