Głogówek. Sekrety siedziby (nie tylko) Piastów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 14:18
W kolejnej odsłonie audycji "Hotspot" nasz reporter Łukasz Pietrzyk zabierze słuchaczy do Głogówka na Opolszczyźnie.
Zamek Oppersdorffów w Głogówku z XVI-XX w. Obecnie znajduje się tu Muzeum Regionalne
Zamek Oppersdorffów w Głogówku z XVI-XX w. Obecnie znajduje się tu Muzeum RegionalneFoto: Sławomir Milejski/wikimedia/CC BY SA 4.0

Pierwsze wzmianki o tym miejscu jako wsi pojawiły się w 1223 roku. W 1275 roku Głogówkowi nadano prawa miejskie. W latach 1283-1313 swoją siedzibę miał tutaj Bolko I Opolski. Miasto najpierw znajdowało się w rękach Piastów śląskich, później niemieckiej dynastii cesarskiej Habsburgów, następnie zaś rodu von Oppersdorffów.

W 1655 roku w czasie potopu szwedzkiego znalazł tutaj schronienie król polski Jan Kazimierz wraz z rodziną oraz m.in. Michał Korybut Wiśniowiecki, Stefan Czarniecki, Ludwika Maria Gonzaga, Jakub Sobieski, Jan Andrzej Morsztyn i Andrzej Leszczyński. W 1806 roku gościem w Głogówku był Ludwig van Beethoven, który hrabiemu Franzowi von Oppersdorff zadedykował IV symfonię.

W Czwórce usłyszymy m.in. o różnych niesamowitych wydarzeniach, które rozgrywały się w Głogówku.

***

Na audycję "Hotspot" zapraszamy w sobotę (30.01) w godz. 13.00-14.00. Program poprowadzi Kuba Jamrozek.

mc/pj

Czytaj także

Szlak św. Jakuba na Pomorzu - trasa nie tylko dla pielgrzymów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:00
Tym razem zabraliśmy Was na pomorską drogę św. Jakuba. To polska część jednej z najważniejszych tras pielgrzymkowych na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okolice Lublina - idealne na każą porę roku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
Stok narciarski niemal w centrum miasta, leśne ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy, jazda konna, a do tego spływy kajakowe organizowane nawet w okresie zimowym. To sportowe atrakcje Lubelszczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczywiste piękno Bałut. Folklor i wspólnota

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 13:00
- Idźmy na ulicę Żytnią. Tam czas się zatrzymał - mówi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. - Jest bruk, wąskie chodniki, piękne ogródki, trochę zaniedbane bramy. Jest bardzo bałucko.
rozwiń zwiń