Zakon to nie średniowiecze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 17:45
W wielu seminariach i domach zakonnych organizowane są weekendowe dni skupienia. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak wygląda życie mnichów, i zastanowić się, czym jest powołanie.
Audio
  • Brat Krzysztof Przybylski z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Czwórce

- Powołanie to odkrywanie sensu życia – mówi brat Krzysztof Przybylski z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. – To szukanie czegoś naprawdę głębokiego, co pośród wielu możliwości, jakie oferuje nam świat, jest na prawdę "moje".

Ale czy życie zakonne można łączyć się z zupełnie nnymi pomysłami na siebie? Brat Krzysztof przekonuje, że tak. – Człowiek, który wstąpił do zakonu, niekoniecznie siedzi w kaplicy i nieustannie się modli. Ludzie potrzebują realizować się nie tylko duchowo. Wbrew pozorom zakon stwarza wiele możliwości - opowiada.

Bracia uczą więc w szkołach, pracują w szpitalach, wyjeżdżają na misje, realizują swoje pasje. Wszystko zależy od tego, w czym "czują się dobrze". - Zakon to nie średniowiecze - podkreśla duchowny.

By dowiedzieć się, jak  rzeczywiście wygląda życie w zakonie, wystarczy wybrać się na dni skupienia, nazywane też weekendem w zakonie. Dzięki takiemu wyjazdowi można poczuć atmosferę życia we wspólnocie, wyciszyć się i pomyśleć, jaką drogę wybrać w życiu. Takie dni skupienia organizują również kapucyni.

Powodów, dla których zakonnicy zapraszają do poznawania ich sposobu życia jest kilka. – Wielu ludzi zadaje sobie pytanie o swoje powołanie, sens życia. Można więc przyjść do nas, zobaczyć, jak tutaj jest – mówi mnich. - Ale to też po prosti okazja do wyciszenia, zatrzymania, gdy tempo życia staje się coraz szybsze.

Więcej o weekendach w klasztorze i o tym, jak są zorganizowane dni skupienia, dowiedzieć można się, słuchając całej audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Kościół wiara
Czytaj także

"Polacy jako naród muszą teraz sprostać nowym wyzwaniom"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 11:59
Polska staje przed wyzwaniem nowoczesności, musi zmierzyć się z pokusą fałszywej wolności, oddzielonej od prawdy i Chrystusa - powiedział kardynał Camillo Ruini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiara w dobro pomaga uzależnionym

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 15:00
Wiara jest dla niektórych kluczowa w terapii wychodzenia z uzależnienia. O tym, jak stykamy się z tą ciężką chorobą i jak możemy pomóc sobie i innym rozmawialiśmy w audycji "Nocne cz@ty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedźma – kobieta, która wie więcej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 12:46
Dwieście lat temu w Reszlu na Warmii doszło do procesu i spalenia ostatniej czarownicy w Europie Barbary Zdunk.
rozwiń zwiń