Wyświetlacze, projektory, interaktywne tablice są już powszechne niemal w każdym muzeum. Okazuje się, że technologia jest wykorzystywana nie tylko do prezentacji eksponatów, ale i do ocalenia zabytków. Liczy się światło, temperatura, a nawet drewno gablot.
- Temperatura jest tym parametrem, który może wpływać na zachowanie się niektórych materiałów - mówi Marcin Draniak, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie. - Pod wpływem światła zmienia się gęstość, zmieniają się wymiary fizyczne danego materiału.Jeśli mamy obiekt mieszany, to każdy z jego materiałów zachowuje się inaczej, mogą powstawać spękania, a przed tym musimy chronić zabytki - dodaje.
Na trud i czas pracy przy przygotowaniu ekspozycji zwraca uwagę Katarzyna Białach producentka artystyczna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Przygotowanie do większości wystaw,które miały miejsce w muzeum, to jest tak naprawdę wieloletni proces, badania do wystawy, poszukiwania archiwalne, praca kuratorska to jest ogromna niewidzialna część ekspozycji - mówi. - Zdarzają się też niespodzianki, jak konieczność wykorzystania dźwigu - dodaje.
Praca muzealnika to też praca w laboratoriach. Erika Krzyczkowska-Roman, specjalistka od konserwacji papieru z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zdradza, że papier lubi się kąpać. W rozmowie z Maciejem Oswaldem zdradza szczegóły takich kąpieli i prasowania eksponatów.
Do tegorocznej Nocy Muzeów dołącza również Polskie Radio 19 maja 2018 roku Archiwum Polskiego Radia udostępni swoje bogate zbiory publiczności. Po godz. 19.00 w Pałacu Staszica rozpocznie się Radiowa Noc Muzeów, podczas której będzie można usłyszeć i zobaczyć archiwalne materiały oraz wziąć udział w konkursach. Więcej szczegółów >>>
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiały: Kaja Zemła, Maciej Oswald
Data emisji: 18.05.2018
Godzina emisji: 12.21
pj/kul