Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, Czwórka na finale konkursu "P jak Polski"
- Konkurs "P jak Polski" jest częścią akcji "To nasz język 2". Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". To akcja, która cieszy się patronatem Rady Języka Polskiego - mówiła językoznawczyni Agata Hącia, organizatorka wydarzenia.
Nagrodą w konkursie są spotkania z osobistościami - ekspertami, językoznawcami, dziennikarzami i znawcami mediów. - Osobami, które znają się na swoim fachu i chcą swoją wiedzą podzielić się z innymi - wyjaśniała rozmówczyni Patryka Kuniszewicza.
Spot promocyjny kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty – dodaj do ulubionych":
Dbamy o poprawność językową, ale uczymy też zapożyczeń, które przyjęły się w naszym języku. To ułatwia komunikację. Zwłaszcza że większość z nich, to mowa środowiskowa Agata Hącia
Jak łączyć zasady języka polskiego z nowomową? Dlaczego nie warto zamykać się na nowe słowa, kto je kształtuje i skąd się biorą? Po co sięgać do staropolszczyzny i czego można się z niej nauczyć? Czego dotyczyła zwycięska praca uczniów z Lubartowa? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: Agata Hącia (językoznawczyni), Dariusz Aksamit (z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej), Natan Szlachta, Batrosz Bicz, Bartłomiej Budzyński (autorzy pracy, która zwyciężyła w konkursie "P jak Polski")
Data emisji: 6.11.2018
Godzina emisji: 12.13
ac/pj