Wiemy, jak to jest. Przerabiamy podręcznik od deski do deski... do połowy. Kiedy do matury pozostało mało czasu, ostatnie rozdziały traktuje się po macoszemu. Zajrzeliśmy, z czym pod koniec roku mają do czynienia tegoroczni maturzyści i... jest to chemia organiczna. Tę z pewnością znajdziemy w rozszerzonych arkuszach z tego przedmiotu.
Dzięki wiedzy na temat chemii organicznej możemy mówić o spalinach, tkaninach, wyrobach włókienniczych, tworzywach sztucznych, polimerach, lekach, antybiotykach, czy środkach ochrony roślin.
Związki organiczne to elementy budulcowe życia. To kwasy nukleinowe, białka, węglowodany, lipidy. To także nośniki informacji w organizmach żywych, czyli hormony, neurotransmitery i neurony. O czym powinniśmy pamiętać z tej dziedziny, przygotowując się do matury? Przede wszystkim o hybrydyzacji i stopniu utlenienia węgla. - Ważne będą też rodzaje reakcji: addycja, substytucja i eliminacja oraz według jakiego wzoru zachodzi: rodnikowy, elektrofilowy, czy nukleofilowy - mówiła chemik Ola Wróblewska.
Nie możemy zapomnieć też o izomerach, czyli związkach o tym samym wzorze sumarycznym, ale innym strukturalnym. Pamiętajmy o tym, w jaki sposób dzieli się izomeria, koniecznie powtórzmy właściwości chemiczne węglowodorów i ich pochodnych.
W chemii organicznej ważne są reakcje charakterystyczne danych grup, które umożliwiają ich wykrycie (jak odróżnić propanol od glikolu, jak rozróżnia się nitrozwiązki, a jak fenole, jak odróżnić glikozę od fruktozy). Więcej podpowiedzi, jak opanować najważniejsze elementy chemii organicznej w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 12.18
ac