Suplementacja chromem to dobre rozwiązanie dla tych, którym trudno opanować zachcianki na "coś" słodkiego Magdalena Czyrynda-Koleda
Pierwiastek do zadań specjalnych
Pierwiastek został odkryty w 1797 roku. Badania prowadzone nad chromem w latach 60. XX wieku wykazały, że jego rola w organizmie jest bardzo istotna, a on sam jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. - Chrom jest składnikiem czynnika tolerancji glukozy, co oznacza, że bierze on udział w procesach metabolizmu glukozy - mówi ekspert z poradni "Z kaloriami na pieńku".
Co jeść, żeby lepiej ćwiczyć i szybciej spalać kalorie
Pierwiastek jest też składnikiem wielu enzymów trawiennych, bierze udział w metabolizmie białek i syntezie kwasów tłuszczowych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy i poprawia nasz lipidogram.
Wymówka dla łasuchów
Choć chrom jest niezbędny w przebiegu wielu procesów metabolicznych, to tak naprawdę nie potrzebujemy go dużo, w organizmie mamy go zaledwie 6 mg. - Niedobór chromu może objawiać się m.in. bólami głowy, rozdrażnieniem, nieuzasadnionym zmęczeniem i chęcią na coś słodkiego - tłumaczy rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Nadmiar chromu też nam nie służy i może doprowadzić do uszkdzenia pewnych struktur DNA, a w perspektywie nawet do chorób nowotworowych. - podsumowuje.
Dieta na lockdownie. Jak zrzucić zbędne kilogramy?
Strażnik wagi
Chrom znajdziemy w owocach morza takich jak małże i ostrygi, w drodżach, w brokułach i w pomidorach, w wołowinie i w orzechach. Mówi się też, że to pierwiastek, który wyjątkowo sprzyja odchudzaniu. - Crom może wspierać ten proces, ale nie zadziała na zasadzie magicznej różdżki - zaznacza gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Adranna Janiszewska
Data emisji: 01.06.2020
kul