Parkingi podziemne - świetna, choć unikana, alternatywa
W Czwórkowym cyklu opowiadamy niezwykłe historie ulic, dzielnic, skwerów i miejsc. W dzisiejszej podróży sprawdzamy co ciekawego wiąże się z ulicą Posagu 7 Panien w Ursusie.
04:07 Czwórka/Stacja Nauka - Posag 7 Panien 07.10.2021.mp3 O historii ulicy Posag 7 Panien opowiada Agnieszka Gorzkowska z Domu Kultury Portiernia w Ursusie (Stacja Nauka/Czwórka)
Ulica położona jest na nowym osiedlu w części Ursusa zwanej Szamotami, która leży na byłych terenach fabryki ciągników "Ursus". Łączy ulicę Gierdziejewskiego, gdzie działa słynny bazarek, ze stacją PKP Ursus Północny. W czasach, gdy działała jeszcze fabryka była wewnętrzną ulicą, którą odprowadzano pojazdy na plac sprzedaży.
- Fabryka powstała w 1893 roku. Jej założyciele postanowili założyć w Warszawie przy ul. Siennej, tam gdzie obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki, Towarzystwo Udziałowe Specjalnej Fabryki Armatur i Motorów - opowiada Agnieszka Gorzkowska z Domu Kultury Portiernia w Ursusie. - Kapitał założycielski tej fabryki miał stanowić właśnie posag siedmiu córek udziałowców tego przedsięwzięcia.
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"?
Posłuchaj także:
Firma miała swoje wzloty i upadki, ulegała przekształceniom i była rozbudowywana. Dzięki jej inwestycjom powstał między innymi zakład przy ul. Skierniewickiej na Woli, a w 1924 roku ruszyła budowa kolejnego zakładu we wsi Czechowice, który miał być pierwszą fabryką samochodów w Polsce.
Spacer po ulicy Posagu 7 Panien polecamy tym, którzy lubią tereny poprzemysłowe. - Wygląda przepięknie zwłaszcza w porannych promieniach jesiennego słońca. Można zobaczyć wtedy mgły, które unoszą się nad niezabudowanymi jeszcze polami - mówi rozmówczyni Oliwii Krettek. - Ulica gdzieniegdzie jeszcze jest poprzecinana torami kolejowymi, którymi pociągi przewoziły towary na dawnym terenie fabryki. Po jednej stronie ulicy zostały dawne hale licencyjne, w których znajdują się firmy, restauracja i sklepy. Dla mnie ta ulica jest takim świadkiem przemian - ponownego narodzenia się życia na terenach pofabrycznych.
Posłuchaj także:
A skąd nazwa dzielnicy? Na początku XX wieku na fali popularności powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" do logotypu Zakładów P7P dopisano słowo Ursus, na cześć jednego z bohaterów powieści. - 50. lat później wieś Czechowice staje się miastem, którego nazwę chwilę potem zmieniono na Ursus - tłumaczy nasza przewodniczka. - W latach 70. miasto przyłączono do Warszawy i tak powstała jej nowa dzielnica.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 07.10.2021
Godzina emisji: 12.25
aw