Ludzki biom jest charakterystyczny, jak odcisk palca. Każdy z nas posiada indywidualny dr Izabela Anna Zawisza
- Największa część naszej uwagi skupiona jest na niklu, który jest alergenem najczęściej powodującym alergię związaną z kontaktem z metalami - mówiła Agnieszka Czajkowska z zespołu badawczego firmy KF Niccolum. - Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku. Stworzyliśmy test za pomocą którego jesteśmy w stanie sprawdzić z ilu jonów niklu może składać się widelec, moneta, czy choćby temperówka - przekonywała.
Polscy naukowcy stworzyli kosmetyk chroniący skórę przed smogiem
- Prowadzimy badania, które zajmują się m.in. biomem ludzkiej skóry, ale wywodzimy się z nauki i badań nad metalami. Niedawno otworzyliśmy linię produkcyjną, na której wytwarzany jest chitathion, czyli substancja, chroniąca skórę przed przenikaniem szkodliwych metali ciężkich takich, jak chrom, nikiel, kobalt, czy pallad - tłumaczyła dr Izabela Anna Zawisza, prezes zarządu KF Niccolum. - To składnik, który dostępny będzie na rynku w postaci kosmetyku, ale jest tak biozgodny, że można byłoby go zjeść - przekonywała rozmówczyni Patryka Kuniszewicza.
Test badający ilość niklu w przedmiotach codziennego użytku
Jakie przedmioty codziennego użytku mogą zawierać nikiel, który może nas uczulać? Czy możemy zobaczyć, jak wygląda powietrze, którym oddychamy? Czego potrzebujemy, aby to sprawdzić? I do czego w laboratorium służy mikrofalówka? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Goście: Paweł Jedrzejewski (technik laboratoryjny KF Niccolum), dr Izabela Anna Zawisza, prezes zarządu KF Niccolum, Agnieszka Czajkowska z zespołu badawczego firmy KF Niccolum.
Data emisji: 3.05.2019
Godzina emisji: 12.07
ac