Wiele osób zbiera kasztany, by udekorować nimi dom, ale owoców kasztanowca zwyczajnego, który najczęściej jest spotykany w naszym kraju, nie da się wykorzystać w kuchni. Za to w innych krajach o cieplejszym klimacie kasztany jadalne to prawdziwy jesienny przysmak!
Drzewo kasztanowca jadalnego, tak samo jak jego owoce, nie przypomina tego znanego z naszych parków. Jego liście mają bardziej wydłużony kształt. - Owoce są smaczne. Ten smak można porównać do pysznego ziemniaka z orzechową nutą - mówi Dorota Bajerowska, dietetyk.
Polskie uprawy
Kasztanowiec jadalny lubi ciepłe tereny, położone m.in. nad Morzem Śródziemnym, można go także spotkać w Polsce, najczęściej na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Drzewa jednak nie rosną naturalnie, lecz są specjalnie sadzone. Najprawdopodobniej kasztanowiec ten pochodzi z regionów Morza Kaspijskiego i za sprawą Rzymian trafił do Europy.
Surowe, smażone, pieczone albo duszone - z kasztanów można wyczarować wszystko. - Można je kupić w jesienne dni na francuskich straganach, ale wykorzystuje się je także jako dodatek - opowiada Zofia Szlachetka, blogerka kulinarna. - Można nimi zagęścić zupę, ale też z mąki kasztanowej można upiec ciasta i ciasteczka, a także naleśniki. Mąka kasztanowa jest bezglutenowa, więc może być stosowana przez osoby cierpiące na celiakię.
Zdrowy kasztan "do wszystkiego"
Kasztany jadalne są zdrowe, bo zawierają dużo witamin, m.in. witaminę C, E, K i z grupy B. - Kasztany są także bogate w takie pierwiastki, jak potas, magnez, wapń, żelazo, cynk oraz kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone czy lecytynę - wylicza Dorota Bajerowska. - Tak naprawdę zawierają wiele witamin i wartościowych składników odżywczych.
04:14 CZwórka/Stacja Nauka - kasztany 03.11.2022.mp3 W audycji mówimy o kasztanach jadalnych (Stacja Nauka/Czwórka)
Kasztany jadalne cieszą się bardzo dużą popularnością we Francji, gdzie w okresie jesienno-zimowym są przetwarzane, ale też spożywane w formie pieczonej. Obniżają one także ciśnienie tętnicze, łagodzą bóle głowy i wspomagają pracę mózgu.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał: Jędrzej Rosiewicz
Data emisji: 3.11.2022
Godzina emisji: 12.40
aw/kor