Sekret chrząszczy? To świetni survivalowcy i skuteczni wojownicy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 15:41
Mieszkają pod ziemią, na jej powierzchni i w wodzie, miewają rogi, szczypce, albo lśnią tysiącem barw. W owadzim świecie chrząszcze to najliczniejszy rząd, a ich różnorodność to zasługa niesamowitej zdolności do adaptacji.
Chrząszcz
ChrząszczFoto: Shutterstock.com

Chrząszcze podzielić można na kilkaset tysięcy gatunków. W Polsce żyje ich około 6200, a wśród nich stosunkowo niezbyt liczne gatunki chronione i niestety coraz liczniejsze w grupie zagrożonych wyginięciem. - Chrząszcze zamieszkują pustynie, czyli muszą przetrwać w bardzo wysokich i jednocześnie bardzo niskich temperaturach, są gatunki, które żyją w wodzie, i takie, które drążą tunele w ziemi i drewnie - wyliczał prof. Paweł Sienkiewicz.

Żeby przetrwać w tak zróżnicowanych warunkach, chrząszcze musiały wykształcić swoje wielobarwne pancerze, czy poroża, które pozwalają im na skuteczną walkę z przeciwnikami i zdobywanie pożywienia. - Część z nich ma barwy metaliczne, zielonkawe, granatowe, miedziane, brązowe. Do tego dochodzą rozmaite kształty. Kolejne chrząszcze mają rogi, m.in. rochatyńce, czy byczniki, podobne do leśnych żuków. Jelonek rogacz ma zaś rozbudowane żuwaczki - wyliczał ekspert. - Te kształty są efektem przystosowania do różnych życiowych wyzwań. 

Sprawdź także:

W Polsce chrząszcze mają - jak podkreślał ekspert - ogromne znaczenie dla ekosystemu. - Mamy chrząszcze, które są drapieżnikami, ale też pasożyty, które odżywiają się kosztem innych osobników - zaznaczał prof. Paweł Sienkiewicz. Jednym ze znanych żuków jest tzw. wiosenny, granatowy żuczek, spacerujący często w miejscach piaszczystych. - Pojawiają się jako jedne z pierwszych w czasie wiosny.

Posłuchaj
04:27 _PR4_AAC 2023_04_19-12-31-14.mp3 Niezwykły świt chrząszczy. Czego o nich nie wiedziałeś? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Chrząszcz Chrząszcz/fot Shutterstock.com/MLReed

Właśnie dla ochrony tych zwierząt oraz popularyzacji wiedzy o chrząszczach, zainicjowany został projekt edukacyjno-badawczy "Chrząszcz brzmi w trzcinie nie bez przyczyny", realizowany przez Wielkopolski Park Narodowy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W ramach tej akcji zdjęcia chrząszczy spotkanych w tej okolicy można przesyłać do tych instytucji drogą mailową. W treści wiadomości warto dopisać, gdzie dany osobnik został przez nas dostrzeżony. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 19.04.2023

Godz. emisji: 12.21

kd

Czytaj także

Z mózgu do tchawicy i w świat. Jak powstaje ptasia melodia?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 16:25
Jest już wiosna, rośliny budzą się do życia, powrócili też nasi skrzydlaci przyjaciele. Tymczasem nowojorscy naukowcy wyjaśniają, co się dzieje w ptasich mózgach, jak śpiewacy komponują swoje melodie. 
rozwiń zwiń