Podpisało je prawie 200 państw, w tym najwięksi emitenci gazów cieplarnianych czyli USA, Chiny, Indie i Unia Europejska. W tym miesiącu, 7 listopada, rozpoczął się szczyt klimatyczny w Marrakeszu, którego założeniem jest negocjacja form wdrażania porozumienia paryskiego.
Magdalena Zowsik Opóźniając walkę ze zmianami klimatycznymi tracimy czas - jesteśmy nieuczciwi wobec siebie i wobec naszych dzieci
W Czwórce rozmawialiśmy z Magdaleną Zowsik z Greenpeace oraz Justyną Szczepanik z Koalicji Klimatycznej, a zapytaliśmy je m.in. o możliwości zminimalizowania negatywnych skutków zmian klimatu. - Przede wszystkim trzeba przyspieszyć zmiany w kierunku wprowadzania zielonej, niskoemisyjnej gospodarki - przekonywała Justyna Szczepanik. - W tym kontekście Polska jest ewenementem - nie ma już innego kraju w Europie, który produkowałby 80% energii z węgla - tłumaczyła.
Intensywny rozwój energetyki odnawialnej to bez wątpienia podstawa w walce ze zmianami klimatu, ważna jest jednak także energetyczna efektywność. - Najbardziej ekologiczna jest ta energia, której nie potrzebujemy - wyjaśniała Magdalena Zowsik.
Justyna Szczepanik Zielona gospodarka to m.in. kwestia zmiany zatrudnienia, ale też dobrego planowania
W "Czacie Czwórki" specjalistki tłumaczyły też, jaka jest różnica między pogodą a klimatem, dlaczego walka ze zmianami klimatycznymi to "być albo nie być' dla państw wyspiarskich, a także jakie są codzienne obowiązki każdego z nas wobec klimatu.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której Michał Piwowarek sprawdził również, jak działa Aplikacja WWF, która ma nam uświadomić, jak nasze codzienne wybory wpływają na stan naszego środowiska.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Katarzyna Kornet
Goście: Magdalena Zowsik (Greenpeace), Justyna Szczepanik (Kolaicja Klimatyczna)
Data emisji: 10.11.2016
Godzina emisji: 15.07
jsz/fbi