Big Book Cafe na warszawskim Mokotowie powstało dzięki porozumieniu Fundacji Kultura Nie Boli z władzami dzielnicy i przy ich wsparciu. Można w niej znaleźć m.in. księgarnię społeczną, czyli specjalne regały, poświęcone książkom, które dostają drugie życie. Plany kawiarni są dość ambitne, a jej inicjatorom zależy na przekraczaniu granic tego, jak do tej pory uczestniczyliśmy w kulturze literackiej.
- Big Book Festival pokazał nam, że polska publiczność jest otwarta na różne nowe eksperymentalne formy bycia z literaturą. To wydarzenie udowodniło nam również, że literatura może być społeczna, wspólnie przeżywana, bardzo aktualna, żywa, gorąca i czytelnicy tego właśnie chcą - opowiada pisarka i aktywistka.
Zgodnie z raportem czytelnictwa przeprowadzonymi przez Bibliotekę Narodową w 2016 roku, Polacy sięgają po jedną książkę rocznie. Tylko co dziesiąty rodak przeczytał siedem i więcej pozycji. Z pesymistycznymi prognozami odnośnie do czytelnictwa Polaków nie do końca zgadza się Sylwia Stano, współautorka kanału poświęconego książkom na YouTube - Książniczki.
- Mnie się wydaje, i wskazują też na to inne badania, że ci, którzy czytają dużo, coraz częściej sięgają po książki. Poza tym, część osób czyta różne lektury w internecie, czego nie uwzględnia raport Biblioteki Narodowej - opowiada.
Jakiego rodzaju twórczość przyciąga młodzież? Po jakie książki sięgają Polacy? Więcej w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Elżbieta Burza
Goście: Sylwia Stano (współautorka kanału poświęconemu książkom na YouTube Książniczki), Barbara Maria Morawiec (bibliotekarka), Adrian Sobieszczański (przewodnik warszawski, organizator spacerów m.in. literackich), Paulina Wilk (pisarka, Fundacja Kultura Nie Boli)
Data emisji: 31.08.2017
Godzina emisji: 15.05
sm/kul