Czy możliwa jest skuteczna walka z nikotyną?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 11:18
Ponad miliard osób na całym świecie pali papierosy. Tylko w Polsce rocznie po "dymka" sięga 9 mln osób, w tym nastolatki. - Nikotyna jest bardzo silnym narkotykiem. Już pierwszy papieros może być początkiem nałogu - mówiła Magdalena Cedzyńska
Audio
  • Jak walczyć skutecznie z nałogiem nikotynowym? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Marc Bruxelle

Jak wynika z raportu WHO, po papierosy sięgają już osoby ok 13. roku życia. - Tak naprawdę, gdybyśmy poczekali z pierwszym papierosem do 20. roku życia, pewnie jako dorośli ludzie już byśmy nie palili. Tymczasem decyzje podejmowane wcześniej są bardzo nieracjonalne i kończą się nałogiem - mówiła Magdalena Cedzyńska. Dlatego ruszyła kampania "Nie spal się na starcie". - Skupiamy się na tym, by pokazać dzieciakom, że palenie nie jest fajne. I to nie tylko w kontekście przyszłego zdrowia, co dla nastolatków ma mniejsze znaczenie, ale co dzieje się z nimi tu i teraz - mówiła ekspertka.

Czy antynikotynowe kampanie przynoszą oczekiwane rezultaty? Jak mówić do młodych ludzi, by zaczęli nas słuchać? Jak przebiegają terapie antynikotynowe i z czym przychodzi się mierzyć osobom uzależnionym, które chcą skończyć z nałogiem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała:
Anna Deopczyńska
Goście:
Magdalena Cedzyńska (kierownik poradni Pomocy Palącym Centrum Onkologii w Warszawie, kampania "Nie spal się na starcie"), Joanna Fazik (lekarz,  Poradnia Pomocy Palącym Centrum Onkologii w Warszawie)
Data emisji:
24.01.2018
Godzina emisji:
 15.10

kd

Czytaj także

4,5 tysiąca złotych - tyle palacz puszcza z dymem

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
Koszty to tylko jeden z minusów palenia papierosów, mimo to do palenia wciąż przyznaje się co trzeci Polak. Jak z tym walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepionka antynarkotykowa - czy powstrzyma falę narkomanii?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:40
Naukowcy z USA opracowali recepturę szczepionki, która ma pomóc w walce z uzależnieniami. Działa jak tradycyjna szczepionka - substancja psychoaktywna jest blokowana przez układ odpornościowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:48
Jak wszyscy wiedzą, uzależnić się można od używek, pracy, hazardu, seksu. Ale źródłem uzależnienia mogą być też inne rzeczy, które dają nam zadowolenie lub powodują zastrzyk adrenaliny. Gdzie jest granica, za którą pasja staje się chorobą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnienie od gier jednostką chorobową?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:56
Fakt, że uzależnienie od gier komputerowych znajdzie się na liście chorób psychicznych oznacza, że stanie się ono "stanem zdrowia", a lekarze czy firmy ubezpieczeniowe mogą je brać pod uwagę w ocenie kondycji swoich klientów.
rozwiń zwiń