Czy rośnie pokolenie hedonistów? Czy pamiętają o wartościach?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 17:42
Młodych ludzi określa się ostatnio "pokoleniem pleasure", mówi się, że działają na siebie i dla siebie, spychają obowiązki. 
Audio
  • Czy rośnie pokolenie hedonistów? - dyskusja w studiu (Czat Czwórka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: izf/Shutterstock

Eksperci w Czwórce podkreślają, że współczesna kultura dziś promuje skupianie się na sobie, bycie "tu i teraz", dlatego też postawa młodych nie dziwi tak bardzo. 

 - Młodzi ludzie żyją w świecie, w którym przyjemność jest nie tylko na wyciągniecie ręki, ale na dotyk - mówi Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. - Kiedy ja myślę: obejrzę dobry film, to musi być spełnione kilka warunków - jest to rodzaj nagrody. Kiedy patrzę na pokolenie mojego syna, młodych ludzi - oni w komórce odpalają swój serial - dodaje. 


sen spanie free 1200.jpg
Czy grozi nam epidemia bezsenności?

Paweł Woliński zwraca uwagę też na gry komputerowe, sieciowe, które też pozwalają na osiągnięcie sukcesu czy nagrody niemal natychmiast. - Świat wirtualny wzmaga tą sytuację hedonistyczną - podkreśla. 

Specjaliści jednak zauważają, że dzisiejsze pokolenie młodych ludzi przez lata pracowało nad celami, które nie były ich - zajęcia piłki nożnej, angielski, jazda konna, skrzypce. To były cele rodziców, lub narzucone kulturowo. Dziś przeciwko temu się buntują. - Dzieci w dorosłym życiu mówią dość - podkreślają. 

Jak więc wychowywać dziś młode pokolenia? Czego brakuje nam w relacjach? Jakich wartości uczyć i czy warto wychodzić z nimi poza ich strefę komfortu? O tym m.in. w rozmowie z "Czatu Czwórki". 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Edyta Plich (Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży), Paweł Woliński (tato.net)

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 15.08

pj


Czytaj także

Witold Zbijewski o życiu w kamperze: działam bez instrukcji, ale wiem czego chcę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 19:47
Witold Zbijewski pracuje jako analityk i kontroler finansowy w korporacjach. Od siedmiu lat przez połowę roku mieszka w kamperze, a drugą część spędza na jachcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie "na kocią łapę". Czy ślub jest nam potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:03
Według badań CBOS ponad 60 proc. Polaków akceptuje życie w tzw. konkubinacie i rezygnację z małżeństwa. Ankietowani przyznali, że w związku najważniejsze są miłość i zaufanie, a nie "dokument".
rozwiń zwiń