Szkolny savoir-vivre. Konieczność czy przeżytek?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 18:38
Umiejętność życia, czyli savoir-vivre, to znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności funkcjonujących w danej grupie. Zasady funkcjonowania w placówce szkolnej reguluje jej statut. Sprawdzamy, jak w polskiej szkole przestrzegane są normy dotyczące wyglądu.  
Wytyczne co do norm i zasad funkcjonowania w szkole reguluje jej statut.
Wytyczne co do norm i zasad funkcjonowania w szkole reguluje jej statut.Foto: shutterstock/Ground Picture

Obok zasad dotyczących organizacji zajęć, zakresu zadań nauczycieli oraz innych pracowników szkoły, jak czytamy na stronach Kuratorium Oświaty w Warszawie, istnieją także regulacje dotyczące praw i obowiązków ucznia, z uwzględnieniem obowiązków w zakresie: 1) udziału w zajęciach edukacyjnych, przygotowania się do nich oraz właściwego zachowania w ich trakcie, 2) usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, 3) dbania o schludny wygląd oraz noszenia odpowiedniego stroju, 4) warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły, 5) właściwego zachowania wobec nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów.

Na kanony uczniowie wprawdzie narzekają, ale robią to rzadko, zdecydowanie częściej protestują przeciwko przepisom dotyczącym ubrania i wyglądu. Te, nauczyciele tłumaczą estetyką i adekwatnością wyglądu do miejsca. - Nie dopuszczamy strojów plażowych czy krótkich spodni. Stosowność polega na tym, żeby wyglądać odpowiednio do okoliczności - mówi jeden z pedagogów. - Mamy takie sformułowanie, że nie jest w szkole mile widziany nadmierny makijaż i zbyt duża ilość biżuterii - dodaje inny.

Jednak uczniowie buntują się przeciwko temu i coraz głośniej o tym mówią. - U nas w szkole nie można się ubrać tak, żeby było wygodnie, tylko tak, żeby było regulaminowo. Trzeba mieć zakryte ramiona i spodnie o odpowiedniej długości - mówi uczennica jednego z liceów. - Ograniczenia dotyczą makijażu, a także pomalowanych paznokci. Każdy powinien mieć możliwość wyrażania siebie.


Posłuchaj
03:58 CZWORKA/ Czat Czwórki - uczniowie 12.09.2022.mp3 W audycji mówimy o szkolnym savoir-vivrze (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak podkreśla Sylwia Jaskulska z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zapisy dotyczące ubioru muszą znaleźć się w statucie. - Jednak określanie długości spódnicy powoduje, że żaden nauczyciel nie ma możliwości weryfikacji. Pokazuje to też brak zaufania - tłumaczy. - Im więcej takich zapisów, tym częściej tworzą się konflikty, a nie o to chyba chodzi. Nie ma rozmów, ale są zapisy co do przysłowiowych długości nogawek i koloru włosów. W szkole ważne powinny być rozmowa, zaufanie i relacja.

Zobacz także: 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 12.09.2022

Godzina emisji: 15.45

oprac. aw

Czytaj także

Współczesny savoir-vivre. To zawsze jest w dobrym tonie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 21:32
Przyjąć nazwisko męża czy zostawić swoje? Jak zwracać się do ojczyma, macochy, teścia, teściowej? Mówić "na zdrowie", kiedy ktoś kichnie i "smacznego", gdy serwujemy danie? I co savoir-vivre mówi o noszeniu brody? Na te pytania odpowiadał Wojciech Wocław, ekspert od savoir-vivre'u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Savoir-Vivre’u. Do czego jest nam potrzebna kindersztuba?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 08:44
W Światowym Dniu Savoir-Vivre’u w "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o współczesnych kanonach dobrego zachowania związanych m.in. z rozmowami przez telefon komórkowy przy stole, w restauracji czy w środkach komunikacji, a także o innych zasadach, które powinniśmy stosować wobec osób starszych czy przełożonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Netykieta, czyli dobre maniery w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 11:40
Tak, jak przy stole dobrze jest wiedzieć do czego służą odpowiednie sztućce, tak w sieci warto znać znaczenie emotikonów. Zasady zachowania w internecie są podobne do tych obowiązujących w świecie rzeczywistym, ale ich konsekwencje bywają trwalsze i bardziej uciążliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzika etykieta, czyli podróżniczy savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 13:35
Zasady savoir-vivre obowiązują każdego z nas na co dzień. Niestety zdarza się tak, i coraz więcej podróżników mówi o tym głośno, że podróżując "na dziko", zapominamy o obowiązujących nas zasadach. Kinga Fałat zdecydowała się to zmienić, tworząc "dziką etykietę". 
rozwiń zwiń