- Zaburzenia odżywiania to zjawisko bardzo złożone, wieloczynnikowe i ściśle związane z postrzeganiem własnego ciała. Problem dotyczy wielu młodych kobiet w Polsce - wyliczała dr Karolina Krupa-Kotara, psychodietetyk. Jak podkreślała, zaburzenia mogą jednak dotknąć nas niezależnie od płci i wieku.
Z badań naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wynika, że ponad połowa kobiet przed trzydziestką w naszym kraju ma "potencjalne objawy zaburzeń odżywiania". Zbadano 420 kobiet w wieku 19-30 lat, będących na trzech różnych rodzajach diety: tradycyjnej, roślinnej lub leczniczej, stosowanej w takich chorobach jak zespół jelita drażliwego czy rozrost bakteryjny jelita cienkiego. - Najmniejszą skłonność do jedzenia niekontrolowanego i emocjonalnego mają wegetarianki, największą - kobiety odżywiające się tradycyjnie, spożywające m.in. tłuszcze i cukry, żywność przetworzoną. Osoby te posilały się pod wpływem emocji, chcąc poprawić sobie nastrój, miały tendencję do jedzenia kompulsywnego - wyliczała ekspert. - Kobiety w trzeciej grupie skupiały się przede wszystkim na jakości spożywanych pokarmów - tłumaczyła dr Karolina Krupa-Kotara.
11:37 czwórka dieta_PR4_AAC 2023_01_17-15-16-34.mp3 Na jakie zaburzenia odżywiania cierpią młode Polski? (Czat Czwórki)
Jak podkreślała gość Czwórki, zaburzenia odżywiania prowadzić mogą m.in. do zwiększenia masy ciała, a w konsekwencji - poważnych problemów zdrowotnych. - Swoimi zachowaniami związanymi ze stylem życia (m.in. aktywnością fizyczną) bezpośrednio wpływamy na nasze zdrowie. U kobiet ważnym czynnikiem są także zmiany hormonalne na przestrzeni lat - podkreślała. Dlatego warto pamiętać, by nasze codzienne wybory żywieniowe były przemyślane.
Regularne i dobrze zbilansowane posiłki mają istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i koncentrację/fot. Shutterstock/Lightspring
- Dieta wegetariańska, bogata w warzywa i owoce, zawiera spore ilości błonnika, witamin i składników mineralnych. Wpływają one regulująco na pracę układu trawiennego i poczucie sytości - wyliczała dr Karolina Krupa-Kotara. - Jednak warto, by nasza dieta nie była nazbyt restrykcyjna czy eliminacyjna, bo zarówno białka, jak i węglowodany czy tłuszcze są nam potrzebne - radziła ekspert. - Nie ma jednej diety dla wszystkich, to sprawa indywidualna. Zachowajmy zdrowe nawyki - tłumaczyła gość Czwórki.
Zobacz także:
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Karolina Krupa-Kotara (psychodietetyk z Zakładu Epidemiologii Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach)
Data emisji: 17.01.2023
Godzina emisji: 15.15
kul/kor