Polska turystyka kulinarna. Czy schabowy może konkurować z pizzą i kimchi?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 09:06
- Polacy sami mówią o sobie, że nie są "patriotami kulinarnymi". Naszą kuchnię traktujemy jako coś oczywistego, a warto zwrócić uwagę, że są w niej produkty, które określić można jako prawdziwe "superfoods" - mówiła Katarzyna Madras, współautorka badań dotyczących znajomości polskich tradycji kulinarnych.
Dzięki turystyce kulinarnej można nie tylko poznać tradycję danego regionu, ale też zjeść prawdziwe pyszności
Dzięki turystyce kulinarnej można nie tylko poznać tradycję danego regionu, ale też zjeść prawdziwe pysznościFoto: Shutterstock/RossHelen

Wychodząc ze znajomymi do restauracji, często wybieramy kuchnię włoską, albo tajską, azjatycką czy bałkańską, rzadziej decydujemy się na tradycyjne polskie dania, jak pierogi czy schabowy - wyliczał dziennikarz Czwórki Piotr Firan. Potwierdzają to wyniki badań dotyczących polskiej turystyki kulinarnej, które przeprowadziły studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Tymczasem takie podróżowanie, połączone z poznawaniem regionalnych smaków, może być cennym doświadczeniem. 

- Nie do końca doceniamy naszą rodzimą kuchnię. Myślę, że powinniśmy nauczyć się chwalić te tradycyjne smaki, zrozumieć, że one są ważne dla naszej kultury i tradycji - mówiła Katarzyna Madras. - Są badania, które wskazują, że nawet 60 proc. naszych rodaków nie wie, dokąd wybrać się, by zjeść dobrą polską kuchnię. Nie znają szlaków kulinarnych w Polsce, ale gdyby mieli taką wiedzę, chętnie by z niej korzystali.  

Produkty polskiej kuchni kojarzą się przede wszystkim z wysoką jakością. - Mamy 44 produkty wpisane na trzy różne certyfikaty europejskie. Są to m.in. oscypek, bryndza, rogacz świętomarciński czy kabanosy. Na ten moment są jednak tylko dwa produkty, które czekają na wpisanie. To twaróg wędzony i powidła śliwkowe - wyliczała gość Czwórki. - Europa jednak szuka tych produktów, ludzie chcą ich próbować. Boom rozpoczął się kilkanaście lat temu, teraz powoli do tego wracamy. 

Sprawdź także:

Krzywdzącym stereotypem jest, zdaniem gościa Czwórki, kojarzenie tradycyjnych polskich potraw z tłuszczem. Tymczasem ich atutem jest przede wszystkim różnorodność. - Większość dań polskich sprzed stu czy kilkuset lat to jednak kuchnia wegańska i wegetariańska, z produktów, które dziś określilibyśmy jako superfoods. Chodzi o wszelkie kasze, kapusty, fasole - wyliczała.

Posłuchaj
05:44 kuchnia polska_PR4_AAC 2023_04_12-16-12-05 (1).mp3 Tradycyjna polska kuchnia - dlaczego warto ją poznać? (Czat Czwórki) 

Dlatego ważne jest, by edukować młode pokolenie także w zakresie tradycji kulinarnych danego regionu. - Mamy przecież święta czy festyny, promujące konkretne produkty, m.in. festiwale kaszy. Turystyka kulinarna w Polsce jest coraz bardziej rozpowszechniona, warto więc dodatkowo propagować ten styl spędzania wolnego czasu i opowiadać o mocnych stronach naszej kuchni - zaznaczała gość Czwórki. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 16.15

kd

Czytaj także

Polska kuchnia. "Już nie narodowa, tylko regionalna"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 18:00
We Włoszech i we Francji przywiązanie do receptur jest częścią dziedzictwa kulturowego, a każdy kraj ma flagowe, rozpoznawalne na całym świecie potrawy. Jak na tym tle wypada polska kuchnia? Czym możemy się pochwalić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utopence - z czeskiej kuchni na karnawałowy stół

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 11:53
Utopence - w języku polskim "topielce" - to serdelkowate parówki zatopione w occie z dodatkiem warzyw i ostrych przypraw. Idealnie sprawdzą się na domówkach, ale niekoniecznie na Instagramie. 
rozwiń zwiń