Sztuka odnaleziona. W ochronie zabytków pomoże internet

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:15
Jest takie miejsce w sieci, gdzie znajdziemy coś, czego być może nie uda nam się już odnaleźć w świecie rzeczywistym. Mowa o "Muzeum utraconym", którego eksponatami są dzieła, które Polska utraciła po II wojnie światowej.
Audio
  • Ewa Majdecka opowiada o projekcie "Otwarte zabytki" (Czat Czwórki)
  • Anna Zimecka z fundacji Ad Artis opowiada o "Muzeum utraconym" (Czat Czwórki)
Wystawa Muzeum utraconego 2017
Wystawa "Muzeum utraconego" 2017Foto: mat. pras./muzeumutracone.pl

Nie posiada stacjonarnej siedziby, ponieważ jej nie potrzebuje. Eksponatów prezentowanych w tym muzeum nie można doświadczyć w świecie rzeczywistym. Wirtualna siedziba muzeum znajduje się pod adresem www.muzeumutracone.pl. Podobnie jak inne muzea trzy razy do roku prezentujemy wystawy. Opiekę merytoryczną nad wystawianymi dziełami sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które posiada specjalny departament dzieł utraconych - mówiła Anna Zimecka z fundacji Ad Artis.

Fundacja otwartezabytki.pl znalazła sposób na ocalenie od zapomnienia wielu dóbr kultury. Pomysłodawcy projetu postanowili stworzyć wirtualny katalog zawierający dane na temat lokalizacji, funkcji i stanu polskich zabytków - Nasze działania rozpoczęły się w 2012 roku dzięki akcji "Cyforwy czyn społeczny". Od tego czasu rozwijamy serwis zbierający informacje na temat zabytków w Polsce. Punktem wyjścia był dla nas oficjalny rejestr zabytków, który systematycznie jest powiększaszy przez użytkowników naszego serwisu - mówiła Ewa Majdecka koordynatorka projektu.

Anna Zimecka Polska na przestrzeni wieków, ale głównie w czasie II  utraciła ok. 75% dóbr kultury. Materiału, który moglibyśmy pokazać szerokiej publiczności byłoby bardzo dużo, gdyby nie to, że nie zachowała się w dobrym stanie dokumentacja tych dzieł

W audycji rozmawialiśmy z Ewą Majdecką koordynatorką projektu otwartezabytki.pl, która wyjaśniała, co możemy zrobić, żeby pomóc przertwać zabytkom, które niedługo mogą przestać być częścią naszej kulturowej historii. Zapraszamy do wysłuchania nagrań.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Ewa Majdecka, koordynatorka projektu

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/kd

Czytaj także

Księżycowa Islandia. Czym przyciąga artystów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:40
Sztuka Islandii jest bardzo młoda, bo liczy niespełna 130 lat - życie artystyczne rozkwitło tam na dobre dopiero w XX wieku. - Twórczość islandzkich artystów jest bardzo różnorodna. Oni ciągle poszukują swojej tożsamości - opowiadała w Czwórce Wiola Ujazdowska, artystka, która na Islandii żyje już prawie 4 lata. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jewish Heritage in Warsaw. "Odrabiamy lekcje z historii"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 09:50
Marta jest Hiszpanką i pracuje w firmie motoryzacyjnej, Paul studiuje i mieszka w Holandii. To, co ich połączyło, to porządkowanie cmentarza w ramach akcji "Jewish Heritage in Warsaw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Matejko - piewca historii w wielkim formacie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
- Jan Matejko wybierał sobie modeli spośród krakowskiego marginesu. Jakież było jego roczarowanie, gdy na jedną z sesji do atelier wkroczył już ogolony, umyty i elegancko ubrany model, który całkowicie rozmijał się z wizją artysty - opowiada historyk sztuki Maria Brodzka.
rozwiń zwiń