Życie "pod pałeczkę"
Starożytni Chińczycy wierzyli, że wszystko jest energią, której nadali nazwę qi. Feng shui polega na analizowaniu sposobu, w jaki qi wpływa na nasze zdrowie, sytuację finansową i stosunki międzyludzkie. - W medycynie chińskiej organizm ludzki jest postrzegany jako mały kosmos, w którym musi panować harmonia. Stąd wzięło się przekonanie, że jeśli coś nie jest feng shui, to może oznaczać niepowodzenia - wyjaśnia blogerka. - Dotyczy to także położenia domu, urządzenia jego wnętrza, a nawet sposobu ułożenia pałeczek.
08:00 [CZWORKA]Sobotologia 26 wrzesień 2020 feng shui.mp3 Feng shui. Jak korzystać z chińskiej mądrości? (Sobotologia/Czwórka)
Zasady tej praktyki mają zastosowanie w różnych obszarach życia, a współcześnie wykorzystywane są m.in. w urządzaniu domów. - Dobrze jest, kiedy mieszkanie mieści się na prostokącie, a najważniejsze rejony takie jek wejście, sypialnia i kuchnia nie są zagracone - mówi Anna Sztandera konsultantka i nauczycielka feng shui.
Nie łączymy ognia z wodą
W sypialni łóżko powinno być pod ścianą, a nie pod oknem i nie w świetle drzwi. - Feng shui korzysta z teorii yin yang, gdzie yin oznacza bezruch, a yang ruch - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Na czas spania mamy być w fazie yin, dlatego uciekamy od drzwi, jeśli chcemy mieć spokojny sen. W sypialni nie powinniśmy mieć także rybek, chomików czy papug, które zakłócają bezruch.
Posłuchaj także:
Podobne zasady obowiązują w kuchni, a najważniejsze jest to, gdzie znajduje się kuchenka. - Powinna być pod ścianą, a nie na wyspie. A obok niej nie powinno być zlewu - mówi nauczycielka feng sui. - Nie łączymy ognia z wodą i dbamy o to, by był swobodny przepływ energii. Tak jak w życiu, unikamy konfrontacji i wolimy się dogadać - dodaje.
Feng shui na biurku
W czasie pandemii dla wielu osób najważniejszym elementem wyposażenia wnętrza stało się biurko. - Powinno być tak ustawione, żebyśmy siedzieli przodem do przestrzeni. Jak dyrektor mamy wszystko widzieć, a nie czuć, że cały czas ktoś krząta się za naszymi plecami. - podkreśla Anna Sztandera. - Miejsce pracy swoją atmosferą ma wspierać nasze działanie. Feng shui nie sprawi, że będziemy bogaci, bo nie ma czegoś takiego jak "rejon pieniądza". Jest za to rejon, w którym pieniądze możemy zarobić i warto zadbać o to, by nam się dobrze i efektywnie w nim pracowało - podsumowuje.
Poznaj zasady feng shui / Super Reporter
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 26.09.2020
Godzina emisji: 09.16