Potrawa ta najbardziej popularna jest w krajach śródziemnomorskich i arabskich, a jej nazwa pochodzi od tureckiego czasownika bur, oznaczającego: zawijać, zakręcać.
- Burek jest odmianą zapiekanego strudla. Robiony z ciasta filo bądź yufka, rzadziej francuskiego. Jest to rodzaj bardzo cieniutkiego rozwałkowanego ciasta makaronowego bez dodatku drożdży - mówi Łukasz Ochab, Atelier COOLinarne. - Kolejne warstwy ciasta smaruje się masłem bądź olejem, dzięki czemu gotowe ciasto ładnie się listkuje i jest chrupiące. Warstwy składamy jedna na drugą. Na górną część ciasta wykłada się farsz mięsny lub wegetariański, serowy, ziemniaczany, zależy od preferencji. Całość zwijana jest w rulon.
Burek występuje w różnych kształtach, w zależności od sposobu zawijania. Wkładamy zawinięty rulon do naczynia żaroodpornego i zapiekamy w 200 stopniach Celsjusza. - W zależności od jego wielkości czas pieczenia wynosi do 40 minut. Po wyjęciu z piekarnika burek smarowany jest jogurtem - opowiada gość audycji. - Są też przepisy, które mówią, że po zapieczeniu burek jest polewany gorącą wodą. Receptur jest bardzo dużo, i tak jak w przypadku naszych pierogów każda gospodyni ma swoje.
Burek jest zjadany od święta, podaje się jako danie główne - na przykład z sałatą, albo stanowi przekąskę. Jest także elementem bałkańskiego street foodu. Nadzienie może być różne, przykładowo z sera feta, szpinaku, mięsa mielonego lub białej kapusty. Burek najczęściej przygotowywany jest na słono, ale można również zrobić go ze słodkim nadzieniem.
Źr. Youtube/How to Make the perfect Meat Burek
Czytaj także:
17:06 Czwórka/Nie na żarty burek 06.02.2022.mp3 Łukasz Ochab z Atelier COOLinarne opowiada jak przygotować burka w domu (Nie na żarty/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Łukasz Ochab (Atelier COOLinarne)
Data emisji: 06.02.2022
Godzina emisji: 17.15
aw/kd