- Na Ukrainie okres świąteczny tak naprawdę zaczyna się od sylwestra - opowiadała w Czwórce Alina Palamarchuk, studentka z Ukrainy. - Wchodząc w nowy rok, krok po kroku idziemy do wigilii Bożego Narodzenia, wtedy już jest odczuwalny klimat świąteczny w domach i na ulicach miast. I tak było jeszcze w ubiegłym roku.
Wierni Cerkwi Prawosławnej oraz Kościoła Grekokatolickiego obchodzą wigilię Bożego Narodzenia 6 stycznia, wtedy gdy przypada nasze święto Trzech Króli. Część naszych sąsiadów ze wschodu święta spędzi w Polsce. - Prawosławna wieczerza wigilijna przypomina tę, obchodzoną 24 grudnia – opowiada Viktoria Ianchuk , Ukrainka, która mieszka w Polsce. - Na stole mamy 12 potraw, ale wieczerzę rozpoczynamy od jedzenia kutii. To tradycyjne danie przygotowywane z pszenicy pęczak z dodatkiem maku, rodzynek, orzechów i miodu.
Na świątecznym stole nie może też zabraknąć pierogów z nadzieniem zależnym od regionu, w którym danie jest przygotowywane. - Pierogi mogą być z ziemniakami albo z grzybami. Ale mówi się też, że każda ukraińska rodzina ma własny przepis na tę potrawę - tłumaczy gość Czwórki. - Musi być też smażona ryba, ale niekoniecznie jest to karp. Mamy też kompot z suszu, barszcz i zupę grzybową. Zamiast dzielenia się opłatkiem, jest wspólna modlitwa, i zwyczaj, żeby spróbować wszystkich 12 potraw, co gwarantuje szczęście w nowym roku.
09:21 CZWÓRKA Czat Czwórki - prawosławie 29.12.2022.mp3 Jak wygląda Boże Narodzenie w obrządku prawosławnym? (Czat Czwórki/Czwórka)
- Od sześciu lat, czyli od kiedy mieszkam w Polsce, Boże Narodzenie obchodzę dwa razy. Na początku w obrządku katolickim z ciocią i z wujkiem, a potem już tradycyjne, ukraińskie – mówi Viktoria Ianchuk. - W prawosławiu to sylwester rozpoczyna drogę do świętowania i to właśnie wtedy wymieniamy się prezentami. Na Boże Narodzenie składamy sobie tylko życzenia.
Źr. Youtube/Szczedryk - Mykoła Łeontowycz | Chór Akademicki UW
Dla mieszkańców Ukrainy to pierwsze święta od wybuchu wojny. Część z nich już zaczęła przygotowania do świąt, jednak w sytuacji, gdy 12 milionów osób jest pozbawionych prądu, a 14 milionów musiało opuścić dom, trudno mówić o radosnym czasie. Stojąca na największym dworcu w Kijowie choinka to jedno z niewielu miejsc przypominających o tym, że wojna nie jest w stanie zniszczyć wszystkiego.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Viktoria Ianchuk
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 15.15
kul