Krótki, nawet 10-minutowy spacer może na nas wpływać zaskakująco pozytywne i przynieść duże korzyści zdrowotne. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że w USA można byłoby uniknąć 110 tys. zgonów rocznie, gdyby osoby powyżej 40. roku życia poświęcały 10 minut dziennie na aktywność fizyczną. Jakie jeszcze korzyści płyną z takiego spacerowania?
Spacer poprawia nie tylko nastrój
- Przede wszystkim spacer poprawia nasze samopoczucie i nastrój - mówi Bartosz Rogacki, trener personalny, dietetyk i promotor zdrowego stylu życia. - Dlatego warto jechać do lasu pochodzić sobie i poprzebywać z naturą. Przede wszystkim jednak jest to dobre dla naszego zdrowia, bo dzięki chodzeniu poprawia się sprawność naszych stawów i krążenie, a to zapobiega zmianom miażdżycowym.
Jak przekonuje trener, spacer to doskonały trening na spalanie tkanki tłuszczowej. Pokonując 10 tys. kroków, możemy spalić do 500 kalorii. Spacer lub bieżnia to jeden z najlepszych i zarazem najprostszych sposobów na wprowadzenie stałej aktywności fizycznej do swojego życia. Nie trzeba jednak wychodzić specjalnie na wieczorny spacer, żeby zażyć ruchu. - Jeżeli jedziemy do pracy autobusem, możemy wysiąść wcześniej dwa przystanki i pozostały dystans przejść na piechotę. Tak samo można zrobić w drodze powrotnej - radzi Bartosz Rogacki. - Jeżeli jeździmy samochodem, możemy zaparkować odpowiednio wcześniej, też po to, żeby się przespacerować.
Ruch w biurze
Możliwości jest więcej. Będąc w pracy, gdy rozmawiamy przez telefon, nie siedźmy za biurkiem, pochodźmy trochę po biurze. - Zamiast pisać informację do kolegi lub koleżanki, przejdźmy się do ich pokoju i przekażmy ją osobiście - mówi trener. - Tak też róbmy, jeżeli ich lokalizacja jest na innym piętrze. Przejdźmy się schodami i nie korzystajmy z windy. Mamy podwójną korzyść, bo nieco pospacerujemy i podtrzymamy koleżeńską relację.
Zobacz także:
Aktywność w domu
Jeśli ktoś nie lubi spacerowania, to również nic straconego. W domowym zaciszu jest wiele sposobów, aby dodać te 10 minut aktywności do swojego dnia - możemy ćwiczyć, praktykować jogę, tańczyć lub wymyślić coś, co nam najbardziej pasuje. Wystarczy uruchomić kreatywność. W aktywności fizycznej mogą pomóc też, zdawałoby się, drobnostki dnia codziennego.
- Zamiast używać pilota do telewizora, możemy po prostu wstawać i przełączać go ręcznie. Gdy pijemy wodę, możemy szklankę postawić kilka metrów od siebie - tak, żeby po nią sięgnąć i zrobić przy tym kilka kroków - radzi Bartosz Rogacki. - Dobrze zostawiać pewne przedmioty nie pod ręką, ale w innych miejscach, tylko po to, żebyśmy musieli się po nie ruszyć. To też już się liczy.
03:27 Czwórka/Pierwsze Słyszę - ruch spacer 02.02.2022.mp3 Trener personalny Bartosz Rogacki radzi, jak zadbać o aktywność fizyczną (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 02.02.2022
Godzina emisji: 6.15
aw