Wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Krakowie
Stań na scenie z Henrykiem V
Dzięki aplikacji można odkryć historię dziedzictwa kulturowego ludzkości: od sufrażystek walczących o prawa kobiet, poprzez pokazy w paryskiej operze, po archiwalne dokumenty i fenomenalne zdjęcia NASA. - Wchodzimy w świat artystów, muzyków, projektantów kostiumów. Stajemy na deskach teatrów i zaglądamy za kulisy - opowiada rozmówczyni Ani Hardej. - Według mnie na uwagę zasługuje m.in. film nakręcony w technologii 360 st., w którym wchodzimy na scenę razem z Henrykiem V i wysłuchujemy jego monologu.
Czaruj z Harrym Potterem
Możemy też przenieść się do świata naszych ulubionych książek. - Co robiła Hermiona, kiedy miała wątpliwości? Szła do biblioteki. To wiedzą wszyscy fani Harry'ego Pottera. I to właśnie Biblioteka Brytyjska zorganizowała wystawę "Harry Potter. Historia magii". Część obiektów prezentowanych na "fizycznej" ekspozycji trafiła do Google Arts&Culture. Są tutaj także wywiady z kuratorem oraz ilustratorem książek o małym czarodzieju - opowiada Różalska. - Polecam także wystawę "10 dziwnych faktów z historii magii", a także serię "Jak uczyć się magii", dzięki której dowiemy się czegoś więcej o miksturach, zielarstwie czy obronie przed czarną magią - dodaje.
Wystawy online. Sztuka, którą zobaczysz w sieci
Zamień się w dzieło sztuki
Użytkownicy aplikacji mogą też zrobić sobie selfie i pobawić się sztuką. - Art Selfie to taka funkcja, którą stworzyliśmy dzięki połączeniu połączeniu dzieł zebranych na platformie z uczeniem maszynowym - wyjaśnia gość Czwórki. - Wystarczy zrobić sobie selfie, a technologia porówna nasz wizerunek do twarzy, które widnieją na pracach artystów.
Nowością w aplikacji jest funkcja Art Transfer. - Tutaj też możemy sobie zrobić zdjęcie i potem przekształcić je na podobieństwo innego dzieła sztuki - dodaje Elżbieta Różalska.
Odwiedzaj polskie muzea
Projekt Google Arts&Culture zainicjował 1 lutego 2011 projektant firmy Amid Sood, projektant firmy Google we współpracy z Nicolasem Serotą - brytyjskim historykiem i kuratorem, wieloletnim szefem Tate Gallery. Premiera polskiej wersji projektu odbyła się 3 kwietnia 2012. Na początek udostępniono zbiory Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał przygotowała: Anna Hardej
Data emisji: 13.02.2020
Godzina emisji: 18.15
kul/pj