Praca w domu. Jak wciąż mieć szybki internet?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 09:20
Wielu z nas pracuje zdalnie, korzysta z lekcji online, serfuje po internecie w celu zabicia nudy. Powoduje to zapotrzebowanie na większe przepustowości łączy sieciowych. Jak działać by domowy internet nie zwolnił?
Audio
  • Jak zwiększyć prędkość Internetu, gdy wszyscy pracują z domu? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/GaudiLab
komputery 1200.jpg
Jak prywatne komputery mogą działać w służbie nauki?

- Przepustowość naszego domowego routera jest skończona - mówi Maciej Gajewski ze Spider'sWeb. - To oznacza, że router może maksymalnie udostępnić maksymalną przepustowość łącza, jaką udostępnia nam operator sieci kablowej. Jeśli mamy wykupiony internet o prędkości 10 Mbit/s, to jeśli podłączymy do naszego routera 3 urządzenia i każemy im jednocześnie pracować z maksymalną prędkością, to każde będzie pracowało nie szybciej niż niewiele ponad 3 Mbit/s. Router dzieli łącze - podkreśla. 

Im więcej urządzeń korzysta z naszego domowego internetu tym internet może działać wolniej Maciej Gajewski 

Zdaniem twórcy internetowego, Andrzeja Mazoruka są takie czynności, które najbardziej obciążają łącza, blokują internet. W tej grupie znalazły się serwisy, które wymagają dużego transferu danych, platformy streamingowe, serwisy gramingowe. - Dziś, gdy domowników jest w domu dużo i każdy korzysta z sieci, pobiera pliki, chce obejrzeć film w dobrej jakości, to przepustowość internetu jest mniejsza - zwraca uwagę ekspert. 

Liczba urządzeń ma znaczenie

To, co wpływa na szybkość naszej sieci to:

  • liczba podłączonych urządzeń,
  • rodzaj czynności, które wykonują one w sieci,
  • model naszego routera,
  • przepustowość naszego łącza.

- Trzeba pomyśleć, jak nasze urządzenia są podłączone, z czego korzystają - zwraca uwagę Maciej Gajewski. - Wiele osób korzysta z internetu bezprzewodowego np. w telefonie. Nie zdajemy sobie sprawy, że umiejscowienie routera też ma tu znaczenie. Tam, gdzie się da, warto zastosować urządzenia przewodowe - transmisja kablowa będzie mniej zakłócona. 

Ekspert podkreśla, że dobrym pomysłem jest taka konfiguracja routera, by działał on na innym kanale niż urządzenia sąsiadów. - W blokach nasz router jest zwykle jednym z kilkudziesięciu, ich sygnały się przenikają - wyjaśnia. - Możemy też przełączać router między pasmami. Do dyspozycji mamy 5 GHz i 2,4 GHz. Pierwszy z nich to mocniejszy internet, ale na krótszą odległość, drugi zaś ma większy zasięg. 

Nie bez znaczenia dla naszych łączy są wciąż urządzenia i sprzęty domowe. Mikrofalówka, kamerki bezprzewodowe, urządzenia do obserwacji malutkich dzieci - to wszystko może zakłócić sygnał wi-fi.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 17.16

pj/kul

Czytaj także

Prywatność w dobie koronawirusa. Przestała mieć znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 17:00
- W czasie pandemii koronawirusa w Polsce prawa pacjenta mogą być w pewien sposób ograniczone - uważa radca prawny Katarzyna Przyborowska. - Natomiast na pewno pacjent ma prawo do zachowania prywatności - zaznacza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:40
2000 muzeów, galerii oraz instytucji kultury z 70 krajów możesz mieć w swoim domu. - Fenomenalna kolekcja "Step on stage with the performing arts" zabiera nas w świat teatru, muzyki, opery, sztuki, ale od tej, zazwyczaj niedostępnej dla nas, strony - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.
rozwiń zwiń