W aplikacji randkowej mogą skraść nie tylko serce, ale i pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 12:02
W dzisiejszych czasach internetowe serwisy randkowe są niezwykle popularne. Zdarza się, że ktoś może poznać tam miłość swojego życia, ale można też stracić głowę dla finansowego oszusta lub oszustki. Jak rozpoznać scam w serwisie randkowym?
dd
ddFoto: Shutterstock/New Africa

Od kilku lat wiadomo, że aplikacje randkowe są nie tylko miejscem kojarzenia par, ale też źródłem wielu przestępstw finansowych. - Dobrze wiemy, że aplikacje randkowe najczęściej służą do tego, żeby trochę się otworzyć, pozbawić się "gardy", którą trzymamy dla ochrony przed światem, i znaleźć drugą połówkę - mówi Rafał Kuczyński, ekspert do rynku nowych technologii. - Niestety nie każdy z nas umie się chronić przed przestępczą stroną internetu. Młodzi ludzie z powodzeniem stosują zasadę ograniczonego zaufania w sieci. Problem z nią mają ludzie trochę starsi, od 40. roku życia wzwyż. Oni nie wychowali się z komputerami i internetem, nie mają naturalnego mechanizmu sprawdzania autentyczności informacji, które podają nam osoby po drugiej stronie ekranu. Niestety często dają się nabrać na przekręty w internecie - dodaje. 

Przekręt, wyłudzenie, scam

Zdarza się, że przy pomocy aplikacji poznajemy kogoś, ideał, wyjątkowego kandydata. - Taka osoba jest w stanie wykorzystać fakt naszego zainteresowania, otwarcia i kierują do nas np. prośby o przelewy czy prezenty - mówi gość Mateusza Kulika. - Niektórzy wysyłają pieniądze, bo przecież planują już ślub - dodaje. 

Scam to przestępstwo, które wykorzystuje media społecznościowe. - Podobnie jak w przypadku e-maila, Facebooka, Twittera czy innych platform społecznościowych, tak i w aplikacjach randkowych bardzo ciężko jest zweryfikować autentyczność osoby, z którą mamy do czynienia - uważa ekspert. - Tę lukę wykorzystują grupy przestępcze. Najlepiej widać to na przykładzie Stanów Zjednoczonych, szczególnie Florydy - dodaje. 

Kochliwa, oszukana Floryda

Rafał Kuczyński przywołuje raport FBI, z którego wynika, że Floryda jest stanem, gdzie bardzo dużo osób daje się nabrać na randkowe oszustwa. - Statystyka jest zatrważająca: tylko w 2020 roku zgłoszono tego typu przekręty na łączną kwotę 40 milionów dolarów. To niesamowita liczba - podkreśla. 

Na usta ciśnie się pytanie: jak można być tak łatwowiernym? Gość Czwórki zwraca jednak uwagę, że z sieci internetowej korzystają też osoby starsze, po rozwodzie, w żałobie. - Często takie osoby nie są świadome, jak działa internet, jak działają scamerzy - mówi gość Mateusza Kulika. - Otwierają się na nowe znajomości, nowe relacje - dodaje i przypomina o 60-letniej pani z Florydy, która poznała w aplikacji randkowej 62-letniego inżyniera. Jak się później okazało, kontem mężczyzny zarządzała cała grupa przestępcza z Nigerii - idealny wirtualny profil był tylko po to, by wyłudzić pieniądze.

Posłuchaj
09:09 czwórka top 14.02.2022.mp3 Jakie zagrożenia czekają na nas w popularnych aplikacjach randkowych? (TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Jak spotkać miłość, a nie scam?

- Nie jest łatwo wykryć oszusta w aplikacjach randkowych. Ciężko jest to rozpoznać. Wszystko zaczyna się od kontaktu z kimś, z kim się "zmaczujesz" (od ang. "to match" - dopasować) - oboje wyrazicie zainteresowanie swoim opisem, zdjęciem - mówi gość Czwórki. - Powinniśmy zwrócić uwagę na różne zachowania naszego rozmówcy. Naszą czujność powinno wzbudzić idealne dopasowanie kandydata do nas - lubi te same książki, tę samą muzykę, te same miejsca na świecie. Taka osoba może wydać się ideałem, którego szukamy, ale np. nie chce się spotkać, tworzy narrację, że jest bardzo zajęta. Nagle pojawiają się prośby o wysyłkę jakiegoś przedmiotu albo pomoc finansową - dodaje. 

Lampka ostrzegawcza powinna nam się zapalić również wtedy, gdy nasz rozmówca zbyt mocno naciska na kontakt. Warto w takich sytuacjach zadbać o dystans, zobaczyć, jak relacja będzie się rozwijała, by np. nie stać się ofiarą przestępstwa seksualnego. 

- W internecie ochroni nas tylko ostrożność. Niestety inni potrafią wykorzystać naszą dobroć, naiwność i hojność, a także poryw serca - mówi ekspert. - Musimy pamiętać o własnej przestrzeni osobistej również w internecie, to niezwykle ważne w obecnych czasach - podkreśla. 

Kilka dni temu miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Oszust z Tindera". Twórcy filmu pokazują, co może się kryć za internetowymi obietnicami, wyznaniami i czułymi słówkami. Pokazują historię oszusta, który uwodził młode kobiety i wyłudzał od nich ogromne pieniądze. Trzy oszukane dziewczyny opowiadają swoje historie, mówią o finansowych konsekwencjach internetowej miłości. 

Oszust z Tindera | Oficjalny zwiastun | Netflix/Netfix Polska

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Rafał Kurczyński (ekspert ds. nowych technologii)

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 18.13

pj

Czytaj także

Związki w pandemii. Czy przetrwały próbę czasu?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 16:40
Psychologowie twierdzą, że w niektórych przypadkach pandemia przyspieszyła - nawet o dwa lata - decyzje o rozstaniu. Powód jest prozaiczny - pary zaczęły spędzać znacznie więcej czasu razem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Zakochanych. Gdzie dzisiaj szukamy miłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 18:50
Niektórzy mówią, że miłości się nie szuka, że znajduje się ona sama. Jednak nie wszyscy chcą czeka bezczynnie i biorą sprawy w swoje ręce. 
rozwiń zwiń