Katarzyna Jaklewicz W architekturze dzięki VR możemy zobaczyć to, co nie zostało jeszcze zbudowane, a nawet zadecydować o szczegółach wykończenia kupionego mieszkania
Dzisiaj jednak wirtualna rzeczywistość (VR) to nie tylko gry, a jak twierdzi Katarzyna Jaklewicz - ta technologia rozwija się równie prężnie w innych dziedzinach. - W medycynie dzięki imersji VR możemy osiągnąć rzeczy, których w innych technologiach nie da się uzyskać. Przy pomocy VR możemy na przykład zwalczać ból. Chodzi tu o zjawisko deficytu uwagi. Gdy oglądamy obraz w goglach, to nie skupiamy się na bólu na przykład podczas pobierania krwi - wyjaśnia Katarzyna Jaklewicz.
W Czwórce VR-owa ekspertka zdradza też szczegóły programu, odbywającego się 23 i 24 maja w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, European VR Congress 2017. Okazuje się, że znajdziemy w nim akcenty związane z Polskim Radiem. - VR pozwala nam cofnąć się w czasie, zastanowić się, co by było gdyby. Przy pomocy tej technologii grupa architektów odtworzyła nigdy niepowstały, przedwojenny budynek Polskiego Radia przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Jego budowę uniemożliwił wybuch wojny - mówi Katarzyna Jaklewicz.
Wirtualna rzeczywistość. Staje się codziennością?
A jakie wirtualna rzeczywistość ma zastosowanie w turystyce i co, oprócz wspomnianych atrakcji, będzie się jeszcze działo na Europejskim Kongresie VR w Centrum Nauki Kopernik - więcej o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Katarzyna Jaklewicz (European VR Congress 2017)
Data emisji: 22.05.2017
Godzina emisji: 8.08
jsz