"Do czysta". Wystawa Mariny Abramović w Toruniu
Stanisław Szukalski był gwiazdą polskiej sztuki XX-lecia międzywojennego. Pamięć o nim i jego pracach została podtrzymana dzięki grupie fanów jego twórczości, którzy nazwali go "Michałem Aniołem XX wieku". Wśród nich był także aktor, Leonardo DiCaprio, który nazywał go "polskim dziadkiem". Aktor jest producentem filmu dokumentalnego o Szukalskim "Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", który możemy oglądać na Netflixie.
VIDEO
Do dziś zachowały się nieliczne prace stworzone po wojnie, które obecnie znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Od śmierci artysty w 1987 roku na rynku pojawiło się zaledwie 26 prac. Każda praca, która pojawia się na rynku, staje się sensacją.
Prace Banksy'ego na Targach Sztuki Dostępnej w Warszawie
Od 25 lutego w Warszawie na wystawie "Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" w DESA Unicum można oglądać jedno z niewielu istniejących dzieł Szukalskiego - obraz "Showing the way". Obraz przez dekady przechowywany był w kolekcji prywatnej w Londynie. Dzieło powstało na specjalne zamówienie króla Arabii Saudyjskiej, Chalida ibn Abd al-Aziz Al Su'uda, dla którego artysta wykonał serię obrazów. - Nasi specjaliści wizytujący prywatny dom w Kensington w Londynie odkryli kolejne dzieło Szukalskiego. To wydarzenie zbiegło się z premierą filmu dokumentalnego o artyście na Netflixie - mówił Tomasz Dziewicki, ekspert z DESA Unicum.
"Zimna wojna - fotografie". Zdjęcia Łukasza Bąka zobaczysz tylko przez cztery dni
- To niezwykłe odkrycie, bo artysta właściwie nie tworzył obrazów sztalugowych. W archiwum kolekcji znaleźliśmy także korespondencję, ok 200 listów zaświadczających o przyjaźni artysty z kolekcjonerem - opowiadał gość Czwórki.
Jaką formą sztuki zajmował się po zakończeniu II wojny światowej Stanisław Szukalski? W jaki sposób udało mu się pozyskać zamówienie od króla Arabii Saudyjskiej? Co łączyło go z aktorem Leonardo DiCaprio? Gdzie jego zdaniem narodziła się kultura i czym jest stworzona przez niego teoria "zermatyzmu"? Prace których artystów zobaczymy na wystawie w DESA Unicum? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Tomasz Dziewicki, ekspert z DESA Unicum
Data emisji: 5 .03 .2019
Godzina emisji: 10.16
ac/kd