Cykl spotkań "Oko na naturę" ma na celu zwrócenie uwagi na nasze relacje ze światem roślin i zwierząt, skomplikowane przez procesy ekonomiczno-polityczne. Organizatorzy zapraszają na film i dyskusję pt. "Początek końca przemysłowej hodowli zwierząt". - Pokażemy obraz "Zjadanie zwierząt" w reżyserii Christophera Quinna - zapowiadała Marta Gregorczyk koordynatorka kampanii w Compassion Polska. - Film prezentuje jak wygląda przemysłowa hodowla zwierząt. Jest on takim obrazem uświadamiającym, który w zasadzie może obejrzeć każdy bez obaw, że pojawią się tam jakieś brutalne sceny - dodała.
"Zjadanie zwierząt" porusza temat produkcji żywności, tej pochodzenia zwierzęcego, mięsa. Mówi o tym, co się dzieje za murami hodowli. Pokazuje obraz ze Stanów Zjednoczonych, jednak produkcja przemysłowa jest tak rozpowszechniona, że dotyczy on całego świata. - Dziś świat odszedł od małych gospodarstw, gdzie kury nioski biegają swobodnie - tłumaczyła gość Kamila Jasieńskiego. - Obecnie kury nigdy nie widzą słońca, nie mają szansy grzebać w ziemi.
Marta Gregorczyk zachęca, by robiąc zakupy wybierać jajka z numerem 0, produkty oznaczone europejskim znaczkiem produkcji ekologicznej. Jak wygląda taki znaczek? Czemu powinniśmy unikać towarów z produkcji przemysłowej? Jakie ma to znaczenie dla nas i dla świata? O tym m.in. w rozmowie z "Pierwsze słyszę".
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Marta Gregorczyk (koordynatorka kampanii w Compassion Polska)
Data emisji: 20.02.2019
Godzina emisji: 8.30
pj/kd