Mieszkania na wynajem - źródło stresu i frustracji?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 11:08
Wynajem mieszkania może być źródłem silnego stresu, wynikającego m.in. z niewłaściwych relacji z właścicielami lokali - wynika z badań. 
Audio
  • Dlaczego najemcy mieszkań narażeni są na stres? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Iakov Filimonov/shutterstock.com

studenci młodzież radość 1200.jpg
Jak szybko i bezpiecznie wynająć pokój lub mieszkanie?

Badania na czterech tysiącach lokatorów, którzy wynajmują mieszkania od prywatnych właścicieli przeprowadziła brytyjska organizacja Shelter, zajmująca się walką z bezdomnością i złym mieszkalnictwem. Wynika z nich, że w Wielkiej Brytanii prawie połowa najemców doświadcza stresu i stanów lękowych, a ok. 25 proc. choruje fizycznie z powodu warunków mieszkaniowych. Niemal 1/3 badanych ma kłopoty ze snem i czuje przytłaczający brak nadziei. - Ludzie ci mają obawy, że jeśli zgłoszą jakiekolwiek nieprawidłowości, zostaną usunięci z wynajmowanych lokali - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz. I jak tłumaczy, podobnie sytuacja przedstawia się w Polsce. - Na przykład, gdy wynajmujemy lokum bez umowy, albo jeśli w mieszkaniu jest grzyb, coś się zepsuło, a właściciel nie odpowiada na wezwania do naprawienia tego stanu rzeczy. Lokator jest w ciągłym stresie, targają nim wówczas negatywne emocje, a mieszkanie zamiast być oazą spokoju, staje się źródłem niepokoju. Nawet, gdy potem przeprowadzimy się w bezpieczne miejsce, te emocje wciąż będą nam towarzyszyć - mówiła ekspertka.

kamper 1200.jpg
Witold Zbijewski mieszka w kamperze i na jachcie. Jak to zrobił?

Jak tłumaczyła, przyczyną takiego stanu rzeczy może być również sytuacja na rynku mieszkaniowym. Niewystarczająca liczba lokali na wynajem skutkuje podwyżką cen, ale także nierzadko nonszalancją właścicieli, którzy przeprowadzają castingi na lokatorów, a potem w dowolnym momencie rozwiązują umowy. - Uruchamia się taki "syndrom króla". Wydaje im się, że mogą wszystko: znienacka podwyższać ceny, albo wprowadzać dodatkowe opłaty - mówiła dr Katarzyna Kucewicz. Jak podkreślała to wynika także z zawyżonych oczekiwań wobec przyszłych lokatorów. - Właściciele mieszkań po prostu boją się, że jeśli najemcą będzie student, to będzie imprezował i coś zniszczy - tłumaczyła ekspertka. Mówiła też, dlaczego dużą rolę w problemach na linii właściciel mieszkania - lokator, odgrywają media społecznościowe, m.in. Instagram i Facebook. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 5.02.2020

Godzina emisji: 8.14

kd

Czytaj także

Karty płatnicze a społeczne wykluczenie. Przypadek San Francisco

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 13:50
Miasto, które na ogół kojarzy się z gigantami technologicznymi, wystąpiło przeciwko postępowi i przeciwko właścicielom sklepów, w których nie można płacić gotówką. Co to ma wspólnego z walką z dyskryminacją?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakeaction. O spędzaniu wakacji na niby

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:10
Sylwester w Tajlandii, zimowe ferie w Meksyku, długi majowy weekend na Bali. Na portalach społecznościowych nie brakuje zdjęć z wymarzonych wakacji. Czy wszystkie są prawdziwe? A może tylko służą podreperowaniu naszego ego?
rozwiń zwiń