W konkursie mogą brać udział zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież do lat 18, oczywiście za zgodą opiekuna prawnego. Celem konkursu jest dokumentowanie wydarzeń, ale i własnych doświadczeń z czasów pandemii koronawirusa, po to żeby zachować je dla kolejnych pokoleń.
03:09 czwórka pierwsze słyszę 16.06.2020 konkurs.mp3 Michał Góras opowiada o konkursie "O tempora, o mores" i zaprasza do udziału w nim (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Idea konkursu ma charakter otwarty - mówi Michał Góras, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. - To może być dziennik, pamiętnik, blog, vlog - ważne jest by objętość prac konkursowych nie była mniejsza niż 15 stron rękopisu, pliku tekstowego, 30 minut pliku dźwiękowego lub analogicznej objętości wpisów na blogu czy publikacji na vlogu. Okres dokumentowanych doświadczeń powinien obejmować od 60 do 90 dni - wyjaśnia.
Temat dokumentowanych przeżyć może być dowolny. Może dotyczyć przeżyć związanych z pracą zawodową, rodziną, mieć charakter pamiętnikarski. Może opisywać nowe zadania i role, które postawiła przed nami pandemia.
Rozmówca Weroniki Puszkar zwraca uwagę na indywidualny charakter naszych przeżyć, ale także na doświadczenie, które dotknęło nas wszystkich, czas solidarności, życzliwości i współpracy, z których od dziesiątek lat nie mieliśmy do czynienia.
"Nic nie zastąpi magicznego doświadczenia restauracyjnego"
Michał Góras wyjaśnia, że dwie kategorie konkursu, dla dorosłych i osób niepełnoletnich, pozwalają uchwycić różnorodność przeżyć osób młodszych i starszych.
- To czas opiekuńczości młodszych wobec starszych. Czas, który pokazuje jak stanęliśmy na wysokości zadania - podkreśla.
Swoje wspomnienia można zgłaszać do konkursu do 31 lipca.
W konkursie można wygrać nawet 5000 złotych, a cała pula nagród to 28 tysięcy.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński