Beata i Igor Grątkowscy, autorzy książki "Praktykulinarni. Dziś na obiad, jutro do lunchboxa" gotowaniem i fotografią kulinarną zajmują się od lat. Przekonują, że gotowanie na kilka dni to doskonały sposób na oszczędność czasu, pieniędzy i smaczne posiłki. Zdradzają też, że nie wychodzą z domu bez śniadania. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest Igor.
- Nasze śniadania przygotowuję jeszcze wieczorem poprzedniego dnia. Robię koktajl na bazie kefiru. Dorzucam do niego mrożone owoce, przeważnie są to truskawki i jagody. Do tego 3 łyżki jakiś otrębów, wrzucam odrobinę odżywki białkowej. Do tego potężna łyżka masła orzechowego i dwa banany, plus kakao - zdradza swój przepis. - To solidna porcja wapnia, białka, przeciwutleniaczy. Jest tu też dobry tłuszcz i węglowodany - podkreśla Beata.
Aby gotować szybko, smacznie i zdrowo warto poświęcić czas na zaplanowanie posiłków. - Warto zacząć od tego, żeby usiąść i zastanowić się, na spokojnie: co lubimy, co jest nam potrzebne, po czym się dobrze czujemy i wymyślić z tego potrawę - podpowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Gotowanie na kilka dni ma ten plus, że nie trzeba się każdego dnia zastanawiać co na obiad, bo wystarczy wyjąć z lodówki i odgrzać. Dzięki temu też nie marnujemy żywności - dodaje.
Po przemyśleniu jadłospisu musimy wybrać się do sklepu z porządną listą. Takie zakupy mogą nam zająć chwilę czasu, bo warto czytać etykiety. Igor Grątkowski podpowiada, że gdy druk etykiety jest zbyt mały to warto zrobić zdjęcie i przeczytać na powiększeniu.
12:41 czwórka pierwsze słyszę 04.10.2022 praktykulinarni.mp3 Praktykulinarni podpowiadają jak gotować bez resztek i na kilka dni (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jesienną porą w wielu domach rządzą dania jednogarnkowe - dające energię i siłę, rozgrzewające. - Świetną propozycją jest tu kuchnia w stylu indyjskim np. rozgrzewające curry. To są cudowne aromaty przypraw. Dodatkowo takie danie hipnotyzuje swoim kolorem, wizualnie jest bardzo zachęcające.
W swojej książce Praktykulinarni stawiają na zrównoważoną dietę, ale też rozprawiają się z mitami. - Warto odczarować jajka. Zapomnijmy o tym, że możemy zjeść tylko dwa jajka na tydzień. Jajka to szalenie wartościowy produkt. Zawierają pełnowartościowe białka, luteinę, która świetnie działa na oczy, witaminę D, która jest nam o tej porze roku bardzo potrzebna - przekonuje Beata. - Osoby, które nie jedzą mięsa muszą zapewnić sobie odpowiednia ilość białka z innych źródeł. Tu najlepsze są rośliny strączkowe. To absolutny numer jeden - dodaje.
Goście Czwórki podkreślają, że najlepsze są oczywiście suche strączki. Maja niepowtarzalny smak, jednak ich przygotowanie wymaga więcej czasu. Gdy czasu nam brakuje z powiedzeniem możemy sięgnąć po warzywa w puszkach. - Oferta jest ogromna. Warto tylko pamiętać o wypłukaniu strączków z solonej zalewy - podpowiadają goście Kamila Jasieńskiego.
Szeroko komentuje się nieekologiczne hodowle zwierzęce. Goście Czwórki zdradzają, że i produkcja roślinna może nieść ze sobą zagrożenia dla naszej planety. - Taką nieekologiczną rośliną jest ryż. Podczas jego produkcji wytwarza się bardzo dużo metanu - zdradzają. - Transport wszelkich produktów jest szkodliwy dla naszej planety, kolejną kwestią są opakowania. Ja jestem za tym, żeby kupować sezonowe produkty i jak najwięcej rodzimych - podkreśla Beata.
Świetnym zamiennikiem dla ryżu jest kasza, której w Polsce mamy pod dostatkiem. Goście Kamila Jasieńskiego podpowiadają, że może być ona doskonałym łącznikiem dla wszystkich resztek, które mamy w lodówce. - Kasze, szczególnie te nieoczyszczone są bogate w węglowodany, witaminy. Dzięki nim możemy łączyć, wymyślać i tworzyć nowe potrawy - polecają.
Zobacz także:
Beata i Igor Grątkowscy dla tych, którzy na gotowanie nie mają czasu polecają szybki doskonały przepis na tofu z warzywami i makaronem. - Wymyśliliśmy go do lunchboxa naszej córki - zdradzają. - Młodzi ludzie dziś starają się ograniczyć jedzenie mięsa, więc taki przepis świetnie się tu sprawdza - dodają.
***
Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Beata i Igor Grątkowscy (autorzy książki "Praktykulinarni. Dziś na obiad, jutro do lunchboxa")
Data emisji: 04.10.2022
Godzina emisji: 7.16
pj