Kulinaria. Kuchnia Podlasia i Suwalszczyzny - smakołyki i tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 13:20
Michał Skoczek jest współautorem książki "U pana Boga przy stole. Podlasie i Suwalszczyzna - przewodnik po lokalnych przysmakach". - To jest kuchnia bardzo prosta, ciężka i jednocześnie bardzo smaczna - mówi w Czwórce.
Kuchnia Podlasia i Suwalszczyzny. Jednym z popularniejszych dań są tam kartacze.
Kuchnia Podlasia i Suwalszczyzny. Jednym z popularniejszych dań są tam kartacze. Foto: shutterstock/ Dar1930
  • Michał Skoczek jest wielbicielem Podlasia i Suwalszczyzny oraz kuchni tych regionów.
  • Jest współautorem książki "U pana Boga przy stole. Podlasie i Suwalszczyzna - przewodnik po lokalnych przysmakach". 
  • O książce, swoich kulinarnych odkryciach oraz smakach Podlasia i Suwalszczyzny opowiada w Czwórce.

Kuchnia Podlasia i Suwalszczyzny to kuchnia pogranicza: kuchnia prosta, wiejska, z silnymi wpływami litewskimi, białoruskimi, ukraińskimi, żydowskimi i tatarskimi. Ale to także kuchnia biedy, gdzie mięso jadano od święta, za to ziemniaki kilka razy dziennie.

Mieszkający w Kielcach Michał Skoczek pokochał kuchnię tego regionu, a do Podlasia ma stosunek sentymentalny. - Jeździłem tam z dziadkami. To taka totalna cisza i spokój. To też jest niesamowite, bo ja jestem zwierzakiem miejskim, świetnie się czuję i odpoczywam w mieście - opowiada gość audycji. - Gdyby mnie ktoś zawiózł do lasu, to bym najprawdopodobniej drugiego dnia uciekał. Natomiast, gdy jadę na Podlasie, jest zupełnie odwrotnie. Tam ładuję akumulatory, odpoczywam i nie chcę stamtąd wracać.

Kuchnia Podlasia i Suwalszczyzny - przewodnik po knajpkach   

Początkowo miał powstać blog, jednak projekt rozrósł się i we współpracy z nieżyjącym już Pawłem Kotwicą powstał jedyny w swoim rodzaju przewodnik. Autorzy książki odwiedzili ponad 30 lokali serwujących lokalne jadło w północno-wschodniej Polsce, poczynając od Sokołowa Podlaskiego, Drohiczyna i Siemiatycz, poprzez Hajnówkę, Supraśl i Białystok, a na Suwałkach i Sejnach kończąc. Rzetelnie, ze swadą i humorem, opisali to, co dostali do zjedzenia, powstał więc przewodnik nie tylko po knajpkach Suwalszczyzny i Podlasia, ale też po regionalnych smakach i potrawach. 

Zobacz także:

- To jest kuchnia bardzo prosta i jednocześnie bardzo smaczna. Jest taka ciężka, bo to jednak ziemie, na których się uprawia głównie ziemniaki plus to, co znajdzie się w lesie - opowiada gość Czwórki. - Powstają więc fantastyczne połączenia, jak wszelkiego rodzaju placki, kluski czy kartacze. Te najlepsze to takie solidnie oblane skwarkami. Tam takie rzeczy mogę jeść nawet codziennie.

Oryginalne regionalne przepisy

W książce znaleźć można także wiele oryginalnych przepisów, pochodzących prosto od lokalnych gospodyń i kucharzy. Wśród nich te nieco już zapomniane lub w ogóle nieznane w pozostałych częściach kraju.

- Kartacze wszyscy gdzieś tam jedli, kiszkę i babkę ziemniaczaną też się jadło. Babka występuje przecież w całej Polsce pod różnymi nazwami. To, co mnie zaskoczyło, to zaguby - mówi rozmówca Kamila Jasieńskiego. - To jest danie, które praktycznie poza okolicami Drohiczyna ciężko znaleźć. Jest to coś w rodzaju ciasta, które robi się jak na pierogi, z tym że tworzy się z niego roladę z dodatkiem przetartych ziemniaków. Można je jeść w dwóch wersjach: ugotowane danie pokrojone w paski lub odsmażane.


Posłuchaj
09:24 CZWORKA/ Pierwsze słyszę - kuchnia Podlasia 29.01. 2024.mp3 Michał Skoczek o książce "U pana Boga przy stole. Podlasie i Suwalszczyzna - przewodnik po lokalnych przysmakach" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Michał Skoczek przypomina także "bialystoker kuchen", czyli białys - zapomniany w Polsce, ale popularny w Stanach rodzaj małej bułeczki. - Został on spopularyzowany przez białostockich Żydów, którzy wyemigrowali do USA. Tam jest to popularne tak jak bajgle. U nas powoli wraca - zauważa gość audycji. - Ze słodkości dla mnie numerem jeden jest zdecydowanie ciasto Marcinek. Jest bardzo pracochłonne i składa się z kilkunastu warstw ciasta. To rodzaj tortu, niesamowicie wilgotny od kremów i pyszny.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Michał Skoczek (współautorem książki "U pana Boga przy stole. Podlasie i Suwalszczyzna - przewodnik po lokalnych przysmakach", autor autor bloga Street Food Polska)  

Data emisji: 29.01.2024 

Godzina emisji: 9.15

aw/kul/pg/kor-wm

Czytaj także

Jak gotować "łatwe rzeczy"? Agata Głowacka: w kuchni liczy się freestyle

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 14:10
- Nie lubię gotować według przepisów, skrupulatnie odważać, mierzyć i porcjować. W kuchni cenię "radosny freestyle". Podstawową zasadą jest to, by było smacznie, bo gotuje się po to, by się najeść. Ważne są składniki dobrej jakości - mówiła kulinarna instagramerka Agata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia kulinarna. Jak stylizuje się jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 10:20
Czy robienia "dobrych zdjęć jedzenia" można się nauczyć? - Wszystko można dobrze sfotografować - przekonuje blogerka i fotografka kulinarna Agnieszka Łyjak. Wystarczą nawet niewielkie umiejętności, zdolność do kombinowania i wyobraźnia, która w sztuce jest najlepszym doradcą.
rozwiń zwiń