Experimental Science - Szkoła jutra. Jak zgłosić się do programu ESSA?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 14:50
Sieć Badawcza Łukasiewicz zrzesza naukowców w różnych obszarach i angażuje się w edukację dzieci i młodzieży. Służy temu projekt ESSA, czyli Experimental Science - Szkoła jutra. - To nasz projekt naukowy, który ma popularyzować naukę wśród młodzieży - mówią Patrycja Skoczek i Wawrzyniec Kaszub z Sieci Badawcza Łukasiewicz IMiF. - W tej chwili zbieramy zgłoszenia od szkół i nauczycieli, którzy chcieliby zaprosić pracowników Instytutu do siebie, albo wybrać się do naszych laboratoriów.
ESSA, czyli Experimental Science - Szkoła jutra, to inicjatywa Sieci Badawczej Łukasiewicz IMiF, która ma propagować naukę wśród młodzieży.
ESSA, czyli Experimental Science - Szkoła jutra, to inicjatywa Sieci Badawczej Łukasiewicz IMiF, która ma propagować naukę wśród młodzieży.Foto: shutterstock/Rawpixel.com
  • ESSA to Experimental Science - Szkoła jutra - w tym projekcie naukowcy z przeróżnych obszarów  zapraszają młodych do swoich laboratoriów.
  • Ze swoimi programami naukowymi jeżdżą także do szkół podstawowych i średnich. 
  • Program składa się z dwóch bloków, z czego jeden poświęcony jest doświadczeniom, drugi dotyczy własności intelektualnej i sztucznej inteligencji. 
  • Zainteresowane szkoły i nauczyciele mogą wysyłać zgłoszenia poprzez specjalną stronę. 

Czysta mobilność, transformacja cyfrowa, zdrowie, astronautyka, zielona gospodarka to tylko niektóre z obszarów, z których naukowców zrzesza Sieć Badawcza Łukasiewicz. Ci do swoich laboratoriów zapraszają młodych - temu służy projekt ESSA, czyli Experimental Science - Szkoła jutra.  

ESSA, czyli Experimental Science - Szkoła jutra - co to za projekt? 

ESSA "Experimental Science – Szkoła jutrA" jest ogólnopolskim projektem skierowanym do dzieci i młodzieży. Obejmuje ostatnie klasy szkoły podstawowej, szkoły branżowe i licea ogólnokształcące. Celem projektu jest popularyzacja nauki i badań naukowych poprzez kontakt z naukowcami i laboratoriami w zakresie inżynierii materiałowej, elektroniki, fotoniki.

W tej chwili zbierane są zgłoszenia od szkół średnich i nauczycieli, którzy chcieliby zaprosić pracowników sieci do siebie, albo wybrać się do laboratoriów instytutu.  


ESSA- szkoła jutra. Skąd nazwa projektu?

- Ponieważ jest to program skierowany do młodzieży, dlatego jego nazwa, ESSA, nawiązuje do wyrazu, który kojarzy się młodzieży pozytywnie - mówi Patrycja Skoczek.

Przypomnijmy, że słowo "essa" pochodzi ze słownika "młodzieżowego” i używane jest w środowisku "na znak radości, triumfu czy w ogóle pozytywnych emocji". W plebiscycie "Młodzieżowe Słowo Roku 2022" "essa" zajęła pierwsze miejsce. Podejście do nauki podczas lekcji ma być takie, jakie jest znaczenie tego słowa - entuzjastyczne.

- Chcemy popularyzować naukę i pokazywać proste eksperymenty, bo okazało się, że to tak naprawdę bardzo interesuje młodzież - tłumacza goście Czwórki. - Nie są to bardzo skomplikowane rzeczy na jakimś bardzo wysokim levelu. Są to proste eksperymenty, które każdy może wykonać. W ten sposób chcemy angażować młodzież.

Zobacz także: 


ESSA - co w programie zajęć?

Jak zaznaczają rozmówcy Kamila Jasieńskiego, blok edukacyjny, z którym przyjeżdżają do szkół, składa się z dwóch godzin lekcyjnych. Pierwsza z nich poświęcona jest na przeprowadzenie prostego doświadczenia. Podczas jego trwania przemycane są różne nowinki technologiczne związane z przedmiotem doświadczenia.

- To nie tylko przedmioty ścisłe. ESSA to generalnie pomysł na nawiązanie dialogu z młodym pokoleniem. Zauważyliśmy u nas w Instytucie Łukasiewicza, że musimy przygotować ofertę dla młodego pokolenia, żeby zainteresować ich tym, czym się interesuje Instytut, bo my z niego się wywodzimy - wyjaśnia Wawrzyniec Kaszub. - Stąd te nauki ścisłe - elektronika, fizyka, chemia. Natomiast nie mówimy tylko i wyłącznie o naukach ścisłych. Na zajęciach zawsze mamy dwie części. Pierwsza z nich poświęcona jest nauce, a druga dwóm tematom, które teraz są bardzo popularne: własności intelektualnej i sztucznej inteligencji.


Posłuchaj
11:09 CZWORKA/pierwsze słyszę ESSA Łukasiewicz 06.03.2024.mp3 Patrycja Skoczek i Wawrzyniec Kaszub z Sieci Badawczej Łukasiewicz IMiF o programie Experimental Science - Szkoła jutra (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak podkreślają goście audycji, w projekcie może wziąć udział każda szkoła, która się zgłosi. - Cały czas można wysyłać zgłoszenia. W tej chwili uruchomiliśmy stronę internetową Essaszkołajutra.pl i na tej stronie można wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy - zaznacza Patrycja. - Można także wysłać zgłoszenie na nasz adres mailowy Instytutu Mikroelektroniki Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz. Na każde zgłoszenie odpowiadamy.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Patrycja Skoczek, Wawrzyniec Kaszub (Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki)

Data emisji: 06.03.2024 

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

Bezpiecznie, w sieci i bez influencerów - tak kupują młodzi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 11:20
Bezpieczeństwo i przyzwyczajenia determinują nasze decyzje dotyczące zakupów w sieci. Duży wpływ ma na to także wiek kupującego. Generację Y i Z różni tylko dziesięć lat. Okazuje się jednak, że w tym czasie zmieniły się nie tylko zachowania w internecie, ale i zakupowe preferencje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda a ekologia. "Świadomy konsument to taki, który kupuje mniej"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 10:50
- Przemysł odzieżowy ma ogromny wpływ na środowisko, i nie chodzi tu tylko o ślad wodny, węglowy czy o chemikalia - mówi Aleksandra Włodarczyk, autorka bloga "Świadomy konsument mody". - Bez względu na to, z czego zrobione jest ubranie, zostawia ono ślad w środowisku.
rozwiń zwiń