Pasieka Artystyczna - dom pszczół w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 13:44
Wszechobecna chemia, nawozy i zanieczyszczenia środowiska prowadzą do kurczenia się populacji pszczół w Polsce i na świecie. Dlatego miejscem, które ma uświadomić nam ogromną wartość tych owadów jest lubelska Miejska Pasieka Artystyczna.
Audio
  • Miejska Pasieka Artystyczna - dlaczego warto odwiedzić to miejsce? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lipatova Maryna

pszczoła pszczoły kwiat 1200.jpg
Wymieranie pszczół. Bez nich czeka nas zagłada?

- Nasze pszczoły właśnie zbudziły się do życia po zimie - opowiadał Marcin Sydziński z Pasieki w rozmowie z Czwórką. Jak podkreślał, to miejsce powstało, by przypominać mieszkańcom Lublina i innych dużych miast o tym, jak ważne jest dla nas środowisko naturalne. Mieści się na dachu Centrum Spotkania Kultur. - Kluczową rzeczą dla roślinności, która przecież pomaga nam żyć w miastach, są zapylacze, czyli m.in. pszczoły. Tymczasem od wielu lat człowiek jest mniej lub bardziej wyrafinowanym rabusiem owoców ich pracy, czyli miodu - tłumaczył.

Aby zebrać nektar na 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów. Jak działa Miejska Pasieka Artystyczna i co - poza widokiem pszczół - oferuje odwiedzającym?

Marcin Sydziński Ludzie, którzy do nas przychodzą, mogą dowiedzieć się czegoś o historii pszczół i ich ważnej funkcji w przyrodzie

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 6.40

kd/jsz

Czytaj także

Warto kochać pszczoły i liczyć je

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 10:51
Praca pszczół i innych owadów zapylających przynosi gospodarce 265 miliardów euro rocznie. Jednak człowiek skutecznie utrudnia tę pracę. Warto to zmienić i zaangażować się w Wielki Spis Zapylaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W trosce o środowisko. Jaką rybę wybrać na obiad?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 17:25
Według ONZ niemal 90 proc. światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Popularne na naszych stołach sola czy węgorz już teraz potrzebują więc naszej pomocy w walce o przetrwanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anatomia smogu. Co wisi w powietrzu, którym oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:16
- Nie ma w Polsce czystych miast i wsi – są tylko te nieprzebadane. Sytuacja w naszym kraju jest dramatyczna - mówił marek Józefiak, prawnik i ekolog. Trwający w Polsce kryzys smogowy doprowadził między innymi do zawieszenia zajęć w szkołach w Rybniku na Górnym Śląsku.
rozwiń zwiń