Skoro nie należą ani do królestwa roślin, ani zwierząt, to czym w takim razie są grzyby? - Przez wieki ludzkość posiadała bardzo dualistyczną wizję świata. Bardzo długo wydawało im się, że składa się ze zwierząt i roślin. Nie mogli sobie wyobrazić, że może istnieć coś innego - mówił w rozmowie z Justyną Tylczyńską autor książki "Tajemnicze życie grzybów" Robert Hofrichter.
Należą do unikatowego, trzeciego organizmu nie wpisującego się w żadną z powyższych kategorii. - Ciekawe jest to, że grzybom bliżej jest do zwierząt, niż do roślin. Większość osób myśli, że grzyby, to bardziej prymitywna forma roślin, ale z tymi ostatnimi mają naprawdę niewiele wspólnego - tłumaczył biolog.
Robert Hofrichter Drzewa mogą komunikować się z grzybami - przesyłają sobie elektryczne sygnały, przez które płynie informacja
Naukowiec przekonywał, że grzyby są niezbędnym ogniwem w koegzystencji leśnej flory i fauny. Dlaczego nazywa je "internetem lasu"? - Prawdziwy grzyb składa się w nieskończoność ciągnących się nitek. Jedno drzewo może wejść w komitywę z piętnastoma grzybami, jeden grzyb może współpracować z piętnastoma innymi grzybami. Przez te połączenia płynie też informacja - wyjaśniał ekspert.
Jak to możliwe, że jeden grzyb może mieć długość kilkunastu kilometrów? Czy to prawda, że rosną pod ziemią, wodą i w... powietrzu? Między innymi tego dowiecie się z rozmowy z Robertem Hofrichterem autorem książki "Tajemincze życie grzybów". Z pisarzem rozmawiała Justyna Tylczyńska.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: w nagraniu rozmowy z Justyną Tylczyńską biolog, autor książki "Tajemnicze życie grzybów" Robert Hofrichter.
Data emisji: 18.10.2017
Godzina emisji: 10.35
ac/kul