Badania przeprowadzili naukowcy montrealskiego Uniwersytetu McGilla, pod przewodnictwem profesor Nathalie Tufenkji, która na pomysł przebadania herbat ekspresowych wpadła przez przypadek.
- Profesor była w kawiarni, gdy zobaczyła, że kawałek plastikowej torebki ukruszył się - mówi Edyta Kochlewska redaktor naczelna serwisu dlahandlu.pl. - Zaczęła się zastanawiać, jak często takie zjawisko występuje i jaki może mieć wpływ na nasze życie. Zaczęła się temu przyglądać i robić badania - dodaje.
Jak zmiany klimatu wpływają na to, co jemy?
Wyniki badań kanadyjskich uczonych opublikowano pod koniec września. Naukowcy ustalili, że jedna torebka herbaty, zaparzona w 95°C powoduje wydzielenie się około 11 miliardów mikrocząsteczek plastiku. Czytelników uspokajają jedynie tym, że dziś jeszcze nie wiadomo, jaki wpływ może mieć mikroplastik na ludzki organizm. Wiemy jednak, co podkreśla Weronika Michalak z organizacji Heal Polska, że obce substancje w organizmie powodują stany zapalne, a mikroplastik może gromadzić się w płynie mózgowo-rdzeniowym znaleziono jego cząsteczki w śledzionie czy wątrobie.
Jaka jest reakcja producentów herbaty na te odkrycia? Czy Europejczycy chętnie sięgają po herbaty w torebkach, czy wybierają ich "sypane" wersje? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Data emisji: 10.10.2019
Godzina emisji: 6.11
pj/ac